MediaPrawoRynek pracy

Nike zwolniła aż 14 tysięcy niezaszczepionych pracowników na COVID-19

Nike zapowiedziało, że będzie zwalniać niezaszczepionych pracowników na COVID-19. Pierwsze wypowiedzenia zostały przyznane już 15 stycznia. Firma zapowiedziała obowiązek szczepień już w październiku, aby dać pracownikom czas na realizacje zobowiązań.

Nike zwalnia pracowników, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19

Coraz więcej firm w USA wskazuje na przymusowe szczepienia pracowników. Jest to zgodne z polityką prozdrowotną Joe Bidena, który zapowiedział, że przedsiębiorcy będą mogli zwalniać te osoby, które nie zaszczepią się przeciwko COVID19. W związku z tym szereg spółek, w tym między innymi Boeing, zapowiedziało wdrażanie takiej polityki w swoich firmach.

Czytaj również: Polska w czołówce nadwyżkowych zgonów. Dane są niepokojące

Nie zabrakło w tym giganta odzieżowego Nike, którego przedstawiciele oznajmili już w październiku, że wszyscy pracownicy muszą być zaszczepieni przeciwko COVID19 ze względu na ciągły kontakt z klientami.

Szereg osób jednak nie zdecydowało się na szczepienie, w związku z tym korporacja wysłała do nich maila z natychmiastowym wypowiedzeniem. We wiadomości czytamy, że:

Nie udało ci się ukończyć procesu weryfikacji, a nasze rejestry pokazują, że nie masz zatwierdzonego zwolnienia z obowiązku szczepienia. W rezultacie nie jesteś zgodny z Polityką, a twoje zatrudnienie ma zostać rozwiązane w sobotę, 15 stycznia 2022 roku.

Zobacz również: Pisowski radny wyśmiewał szczepionki na COVID-19. A teraz? “Duszę się”

Pierwotnie firma wskazywała, że pracownicy wrócą do pracy w trybie hybrydowym już 10 stycznia. Niestety przez wzgląd na wzrost zakażeń w wyniku wariantu Omikron, plany te musiały ulec zmianie. Jak wskazał prezes Nike John Donahoe podczas konferencji prasowej w zeszłym miesiącu:

Wierzymy, że z biegiem czasu, dzięki innowacjom i silnej marce, chcemy przejść do modelu hybrydowego. […] Jak wiecie, w Stanach Zjednoczonych mamy obowiązkowe szczepionki i mamy bardzo wysoki wskaźnik odpowiedzi na to. Więc jesteśmy gotowi wrócić w hybrydowym środowisku pracy, gdy będzie to bezpieczne.

Jednakże jak wskazał serwis Complex.com decyzja Nike może spotkać się z dużym oporem wśród pracowników, choć firma zapowiada że jest gotowa na walkę sądową. Jak wynika z relacji medialnych mowa tu nawet o 14000 pracowników, którzy stracą pracę z dnia na dzień.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close