HandelPaństwoPrawoRolnictwoŚwiatZdrowie i medycyna

Hongkong zabije 2000 chomików z powodu COVID-19

Hongkong zabije 2000 chomików

Hongkong planuje zabić około 2000 chomików i innych małych gryzoni, z powodu wybuchu epidemii wirusa Covid-19, związanego ze sklepem zoologicznym w mieście. Wybuch epidemii wariantu Delta powiązanego z pracownikiem w sklepie skłonił urzędników do przetestowania tam setek zwierząt – z wynikiem pozytywnym u 11 chomików. Urzędnicy powiedzieli, że może to być przykład przenoszenia Covid ze zwierzęcia na człowieka.

Co prawda tylko chomiki w tym jednym sklepie zoologicznym były zarażone COVID, a pozostałe zwierzęta, takie jak króliki i szynszyle, miały negatywne wyniki testów. Jednak władze zdecydowały, że w ramach „środka zapobiegawczego” zostanie zabitych 2000 chomików i inne małe ssaki, które są rozmieszczone w 34 różnych sklepach zoologicznych i centrach przechowywania zwierząt w mieście. Co więcej, każdy nowy właściciel zwierząt, który kupił chomika od 22 grudnia, być może jako prezent na Boże Narodzenie, będzie musiał przekazać zwierzę władzom do eutanazji.

Urzędnicy ds. rolnictwa powiedzieli, że tworzona jest telefoniczna gorąca linia dla właścicieli chomików, a także wprowadzony zostanie zakaz importu i sprzedaży chomików i innych małych gryzoni. Epidemia została powiązana z pracownikiem sklepu zoologicznego w okolicy dzielnicy Causeway Bay. Pracownik sklepu zoologicznego, klient i małżonek klienta otrzymali pozytywne wyniki testów.

Czytaj też: Tajwan: Furia społeczeństwa po decyzji o eutanazji 154 kotków z przemytu

2000 chomików zostanie uśpionych “humanitarnie”

Wirus, który powoduje Covid-19 może zarażać również przez zwierzęta, w tym psy, koty, fretki i gryzonie, wszystkie powszechnie trzymane jako zwierzęta domowe. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą łatwo przenieść infekcję na ludzi.

Właściciele zwierząt domowych powinni zachować dobrą praktykę higieny, w tym mycia rąk po dotknięciu zwierząt, obsługi ich żywności lub innych przedmiotów, i unikać całowania zwierząt.

– powiedział dziennikarzom dyrektor departamentu rolnictwa w Hongkongu Leung Siu-fai na konferencji prasowej.

Obiecała również, że 2000 chomików zostanie uśpionych w sposób “humanitarny”. Pod koniec 2020 roku miliony norek hodowlanych w Danii zostały uśpione z powodu obaw dotyczących mutacji wirusa, które mogą wystąpić u zwierząt. Duńska branża futrzarska poniosła olbrzymie straty i postanowiła zawalczyć o odszkodowanie. Ostatecznie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, ze rekompensata zostanie wypłacona, a cała kwota ma wynosić około 19 miliardów koron, czyli ponad 2,5 miliarda euro. Minister rolnictwa Morgen Jensen musiał odejść, a premier Mette Frederiksen postanowiła oficjalnie przeprosić i opracować plan rekompensat.

Poza kwestiami humanitarnymi i ekonomicznymi istnieją poważne wątpliwości co do podstawy prawnej całej akcji. Wielu prawników twierdziło, że odpowiednie przepisy nie były przestrzegane, a wszelkie działania podejmowane były zbyt pochopnie, ze szkodą dla rolników. Jesienią przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono też na fermach norek w innych europejskich państwach, m.in. w Szwecji, Grecji, Holandii, Danii i Francji, a w końcu i w Polsce.

Czytaj też: Polski rząd mało nie zabił branży, w której obecnie jesteśmy potentatem

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close