Business lifestyleKultura i sztukaMarketingPaństwoPrawoRynek pracyŚwiatTechnologie

Japoński koncern Panasonic wprowadził czterodniowy tydzień pracy

Panasonic wprowadził czterodniowy tydzień pracy

Koncern Panasonic wprowadził czterodniowy tydzień pracy, dołączając do niewielkiej, ale rosnącej liczby japońskich firm, które przyłączają się do globalnego trendu zachęcania do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jak powiedział dyrektor generalny Yuki Kusumi podczas briefingu dla inwestorów w zeszłym tygodniu, pracownicy konglomeratu elektronicznego z siedzibą w Osace mogą podejmować prace poboczne i spędzać czas na lokalnych wolontariatach w dodatkowe dni wolne od pracy.

Naszym obowiązkiem jest zachowanie idealnej równowagi między stylem pracy a stylem życia dla naszego zróżnicowanego kapitału ludzkiego.

– powiedział Kusumi.

Stwierdził też, że Panasonic pozwoli również pracownikom pracować z domu, gdy ich partnerzy zostaną przeniesieni do innych lokalizacji.

Posunięcie Panasonic jest zgodne z działaniami firm technologicznych na całym świecie, które próbują przyciągnąć talenty, oferując krótszy tydzień pracy. Wcześniej gigant Amazon wprowadził czterodniowy tydzień pracy dla wybranych pracowników w 2018 r., a gigant dóbr konsumpcyjnych Unilever w grudniu 2020 r. rozpoczął roczny okres próbny skróconego tygodnia dla swoich pracowników w Nowej Zelandii.

Czytaj też: Atom Bank wprowadza czterodniowy tydzień pracy bez obniżania płac

Czterodniowy tydzień pracy zyskuje popularność

W Japonii grupa ustawodawców dyskutuje nad propozycją przyznania pracownikom jednego dnia wolnego, oprócz dwóch dni przerwy w tygodniu, aby chronić ich dobre samopoczucie. Jednak firmy dopuszczające czterodniowy tydzień pracy nadal stanowią niewielką mniejszość. Według ankiety przeprowadzonej w 2020 r. przez ministerstwo pracy, niewiele ponad 8% japońskich firm oferowało więcej niż dwa gwarantowane dni wolne w tygodniu.

To jednak może się zmienić. Zgodnie z raportem gazety Nikkei, producent leków Shionogi & Co, który opracowuje doustne leczenie Covid-19, wprowadzi czterodniowy tydzień pracy od kwietnia. Yahoo Japan Corp. i Sompo Himawari Life Insurance Inc. również pozwalają na czterodniowe tygodnie pracy dla pracowników opiekujących się dziećmi lub starzejącymi się krewnymi.

Skrócenie tygodnia pracy może przełożyć się na większą produktywność pracowników. W tradycyjnym modelu najbardziej intensywna praca zazwyczaj przypada na okres od poniedziałku do czwartku. Piątek to czas dopinania różnych spraw, wewnętrznych spotkań i mało kreatywnych zadań o charakterze administracyjnym. Przed weekendem tempo pracy jest mniejsze, a wydajność niższa. Obietnica dodatkowego dnia wolnego mogłaby zmotywować pracowników do wykonania wszystkich swoich zdań w ciągu czterech dni. Potencjalnie jest to zatem rozwiązanie korzystne dla obu stron.

– mówi Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor wykonawczy w Hays Poland.

Czytaj też: Czterodniowy tydzień pracy? Czy to ma jakiś sens?

Źródło: Bloomberg

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close