NaukaOchrona środowiskaŚwiat

Olbrzymia dziewicza rafa koralowa odkryta u wybrzeży Tahiti

Olbrzymia dziewicza rafa koralowa odkryta

Odkrywcy morscy odkryli “nieskazitelną” rafę koralową o długości 3 km na głębokości 30 m u wybrzeży Tahiti w Polinezji Francuskiej. Jak twierdzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, która kierowała misją, olbrzymia dziewicza rafa koralowa jest jedną z największych raf odkrytych na tej głębokości. Dr Julian Barbiere z Unesco powiedział, że prawdopodobnie istnieje znacznie więcej takich ekosystemów, „o których po prostu nie wiemy”.

Powinniśmy pracować nad ich mapowaniem i ich ochroną.

– powiedział.

Dyrektor generalna Unesco Audrey Azoulay powiedziała, że “niezwykłe” odkrycie rozszerzyło wiedzę o tym, “co kryje się pod spodem”. Olbrzymia dziewicza rafa koralowa została odkryta w listopadzie, podczas ekspedycji nurków na głębokość znaną jako oceaniczna “strefa mroku” oceanu, w ramach globalnej misji mapowania dna morskiego Seabed2030 Project.

Francuski fotograf podwodny Alexis Rosenfeld powiedział, że to było “magiczne przeżycie, widzieć gigantyczne, piękne koralowce, rozciągające się tak daleko, jak okiem sięgnąć”.

To było jak dzieło sztuki.

– dodał.

Czytaj też: Jak wydry morskie mogą walczyć ze zmianami klimatu?

Olbrzymia dziewicza rafa koralowa pomoże w ochronie oceanicznych ekosystemów

Rafy koralowe należą do najbardziej zagrożonych ekosystemów oceanicznych – są podatne na zanieczyszczenia, wzrost temperatury morza i zmiany składu chemicznego, spowodowane emisją dwutlenku węgla rozpuszczającego się w wodzie. Prof. Murray Roberts, czołowy naukowiec morski z Uniwersytetu w Edynburgu powiedział, że odkryta olbrzymia dziewicza rafa koralowa pokazuje, jak wiele musimy się jeszcze nauczyć o oceanie.

Nadal kojarzymy koralowce z najpłytszymi morzami tropikalnymi, ale tutaj znajdujemy ogromny, wcześniej nieznany system rafy koralowej. Ponieważ płytkie wody ocieplają się szybciej niż głębsze, może się okazać, że te głębsze systemy rafowe będą w przyszłości schronieniem dla koralowców. Musimy się tam dostać, aby zmapować te specjalne miejsca, zrozumieć ich ekologiczną rolę i upewnić się, że chronimy ich przyszłość.

– stwierdził.

Jak dodał dr Barbiere, obecnie nie ma “żadnych dowodów” na to, że odkryta rafa została uszkodzona, a jej niezwykła głębokość była jednym z powodów, dla których pozostała w tak “bardzo dobrym stanie”. Zdaniem eksperta odkrycie dostarczyło również wielu ważnych informacji na temat bioróżnorodności oceanów.

Wiemy, że około 25% gatunków morskich można znaleźć w rafach koralowych. Więc następnym etapem jest znalezienie gatunków żyjących wokół tego typu rafy.

– powiedział.

W nadchodzących miesiącach będą prowadzone dalsze badania. Inny ze specjalistycznych nurków, dr Laetitia Hedouin, z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, powiedziała:

Spodziewalibyśmy się, że rafa taka jak ta, potrzebuje około 25 lat, aby urosnąć i rozwijać się w ten sposób. Sądzimy, że głębsze rafy mogą być lepiej chronione przed globalnym ociepleniem. Odkrycie tej rafy w tak dziewiczym stanie jest bardzo dobrą wiadomością i może zainspirować ludzi do ochrony raf koralowych.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Alexis Rosenfeld (@alexis.rosenfeld)

Czytaj też: Emisje dwutlenku węgla członków G20 znacznie wzrosły w 2021 roku

Źródło: BBC

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close