GospodarkaHandelKultura i sztukaMarketingPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Holenderskie teatry otworzyły się jako… siłownie i zakłady fryzjerskie

Holenderskie teatry, opery i muzea zaprotestowały

Holenderskie teatry, opery i muzea otworzyły się jako salony fryzjerskie i siłownie, w proteście przeciwko holenderskiemu lockdownowi. Kraj wprowadził pełną blokadę w grudniu, obawiając się, że wzrost liczby zachorowań przerośnie jego stosunkowo niewielkie możliwości intensywnej opieki medycznej. I chociaż rząd złagodził niektóre z tych środków w zeszłym tygodniu – ponownie otwierając sklepy do godziny 17.00, a także siłownie, fryzjerów, salony paznokci i domy publiczne – premier Mark Rutte powiedział, że kina, muzea, teatry i sale koncertowe pozostaną zamknięte.

W odpowiedzi dziesiątki organizacji artystycznych przyłączyło się do protestu, który nazwały „Teatralnym Fryzjerem “, w ramach którego holenderskie teatry otwierały się jako salony fryzjerskie, a niektóre muzea otwierał się jako siłownie. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie oferowało przycinanie brody, strzyżenie włosów i manicure, z opcją “paznokci inspirowanych Van Goghiem”. Muzeum w Amsterdamie oferowało zajęcia jogi, a niektórzy wybrali aerobik w Muzeum Fransa Halsa. Ludzie byli ostrzyżeni nawet podczas słuchania muzyki klasycznej w królewskiej sali koncertowej Amsterdamu.

Tym samym zwracamy uwagę na tragiczną sytuację w sektorze kultury i potrzebę jak najszybszego ponownego otwarcia muzeów. Wiemy, że jest to bezpieczne i chcemy to wszystkim pokazać.

– czytamy na stronie organizatorów.

Czytaj też: Fryzjer wygrał w sądzie i nie zapłaci grzywny za złamanie obostrzeń! Sąd: Rozporządzenie to za mało

Ostry lockdown w Holandii

Sanne Wallis de Vries, komiczka, która jest organizatorem „Teatralnego Fryzjera”, powiedziała we wtorek w holenderskim talk show, że nie rozumie, dlaczego holenderskie teatry muszą być zamknięte, podczas gdy sklepy są otwarte. Burmistrz Femke Halsema z Amsterdamu powiedziała, że ​​nie pozwoli na podobny protest i w mieście będą obowiązywać zasady lockdownu.

W Holandii liczba codziennych infekcji wzrosła do rekordowo wysokiego poziomu. Jednak liczba przyjęć na oddział intensywnej opieki medycznej i liczba ofiar śmiertelnych spada. Tysiące demonstrantów zebrało się na ulicach Amsterdamu na początku tego miesiąca w proteście przeciwko lockdownowi, który jest obecnie jednym z najostrzejszych w Europie.

Od soboty 15 stycznia 2021 r. kluczowe sklepy, takie jak markety spożywcze, apteki i drogerie, pozostają otwarte do godz. 20.00. Pozostałe sklepy i punkty usługowe w zawodach kontaktowych mogą być otwarte do godz. 17.00. Kawiarnie, restauracje, kina, teatry, muzea i sale koncertowe są zamknięte. Obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych.

Czytaj też: Polska branża gastronomiczna pozywa Skarb Państwa za lockdown

Źródło: NY Times

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close