GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Indonezja zbuduje sobie nową stolicę Nusantara na wyspie Borneo

Nusantara powstanie na Borneo

Indonezyjski parlament przyjął ustawę o przeniesieniu stolicy kraju z Dżakarty, która szybko tonie. Pomysł zbudowania nowej stolicy oddalonej o 1300 km na wyspie Borneo został po raz pierwszy zaproponowany w 2019 roku. Indonezja ogłosiła, że ​​jej nowa stolica będzie nazywać się Nusantara, co po jawajsku oznacza „archipelag”. Krytycy twierdzą jednak, że nowa nazwa może być myląca, a sam ruch nie bierze pod uwagę czynników środowiskowych.

Dżakarta stała się zatłoczona, zanieczyszczona i tonie w alarmującym tempie z powodu nadmiernego wydobycia wód gruntowych. Jest domem dla ponad 10 milionów ludzi, położonym na bagnistej ziemi na dużej wyspie Jawa. Zanieczyszczenie powietrza i korki w mieście są notoryczne. Ministrowie muszą być eskortowani przez konwoje policyjne, aby na czas dotrzeć na spotkania. Budując nową stolicę we Wschodnim Kalimantanie, indonezyjskiej prowincji na wyspie Borneo, rząd ma nadzieję, że odciąży nieco Dżakartę. Według ostatniego spisu powszechnego, znany z dżungli i populacji orangutanów, bogaty w minerały Kalimantan Wschodni jest domem “tylko” dla 3,7 miliona ludzi.

Przemawiając we wtorek w parlamencie, minister planowania Suharso Monoarfa powiedział, że nowa stolica Nusantara spełni centralną funkcję i jest symbolem tożsamości narodu, a także nowym środkiem ciężkości gospodarczej. Jednak krytycy argumentują, że budowa nowego miasta doprowadzi do ekspansji plantacji oleju palmowego i wyrębu na obszarze bogatym w różnorodną przyrodę oraz bujne lasy deszczowe. Grupy reprezentujące rdzenną ludność Borneo również wcześniej wyrażały swoje obawy, mówiąc, że ich środowisko i kultura mogą być zagrożone przez przeniesienie stolicy.

Czytaj też: Salwador wybuduje “Bitcoin City” u podnóża aktywnego wulkanu

Budowa za dwa lata

Również ogłoszenie nazwy nowego miasta wywołało dyskusję w mediach społecznościowych. Niektórzy twierdzą, że nowa nazwa może być myląca, ponieważ Nusantara to stary jawajski termin używany w Indonezji w odniesieniu do narodu archipelagu jako całości.

Minister ds. planowania powiedział, że nowa nazwa stolicy została wybrana przez prezydenta, ponieważ odzwierciedla geografię Indonezji i jest ikoną na arenie międzynarodowej. Budowa nowej stolicy będzie kosztować około 466 bilionów rupii, czyli 32,4 miliarda dolarów i będzie jednym z największych projektów infrastrukturalnych, jakie indonezyjski rząd kiedykolwiek podjął. Prace nad budową nowej stolicą mają się rozpocząć za dwa lata.

W ciągu dziesięcioleci po odzyskaniu przez Indonezję niepodległości w 1949 roku, Dżakarta stała się gospodarczą stolicą kraju i jednym z największych regionów metropolitalnych na świecie. Prawie 60 procent z 260 milionów mieszkańców Indonezji mieszka na Jawie i tam koncentruje się działalność gospodarczą.

Czytaj też: Indonezja przenosi stolicę. Nusantara zostanie zbudowana 2 tys. km od Dżakarty

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close