GastronomiaHandelMediaŚwiat

W zeszłym roku kupiono na świecie więcej szampana, niż kiedykolwiek

Producenci szampana na całym świecie świętują rekordowe wpływy za rok 2021. Wszystko dlatego, że zarówno sprzedaż, jak i eksport popularnego trunku bił rekordy w zeszłym roku, ponieważ z powodu lockdownów wiele restauracji i pubów było pozamykanych.

Szampan staje się coraz popularniejszy. Powodem pandemia COVID-19?

Jak informuje CNN Business, stowarzyszenie Comité Champagne, które zrzesza ponad 16000 plantatorów winorośli i 320 producentów szampana, wskazało o rekordowej sprzedaży tego trunku. Okazuje się, że Francja wyeksportowała ponad 180 milionów butelek szampana. Oznacza wzrost o 38% w stosunku do roku 2020. Co więcej, globalna sprzedaż szampana osiągnęła rekordowy poziom 5,5 mld euro. Eksport wzrósł także o 32% w stosunku do roku poprzedniego, co oznacza 322 milionów butelek.

Czytaj również: Gastronomia zwolniona z koncesji za alkohol? Tego chcą krakowscy radni

Powód jest prosty — pandemia COVID19, przez którą miliony ludzi utknęło w swoich domach. W oświadczeniu stowarzyszenia możemy przeczytać, że:

W sytuacji, gdy turystyka i organizacja imprez wciąż są ograniczone z powodu kryzysu zdrowotnego, można wierzyć, że konsumpcja domowa przejęła pałeczkę. […] Konsumenci zdecydowali się na rozrywkę w domu. Rekompensują sobie ogólnie ponury nastrój nowymi chwilami radości i dzielenia się z innymi.

Sprzedaż szampana wzrasta na całym świecie

Jak wskazuje CNN, szczegółowe dane z rynków Wielkiej Brytanii i USA nie zostały jeszcze opublikowane, ale można przypuszczać, że wyniki również będą rekordowe. Wszystko dlatego, że obydwa kraje są głównymi rynkami zagranicznymi dla szampana. Co ciekawe, w 2021 roku picie tego trunku w samej Francji powróciło do poziomu sprzed pandemii. Ponadto wysyłki bezpośrednie do klientów detalicznych wzrosły o 25%. Tym samym osiągnęły poziom 142 mln sprzedanych butelek.

Czytaj również: Wskaźniki Agendy 2030: Azja liderem wzrostu gospodarczego. Europa…w spożyciu alkoholu

Wszystko to sprawia, że możemy przypuszczać, że kolejne rekordy jeszcze stoją przed producentami. Warto jednak dodać, że nazwa “Szampan” jest zarezerwowana jedynie dla win, które są zbierane i produkowane przez ponad 16200 plantatorów na terenie północno-wschodniej Francji. To właśnie tam jest rejon Szampanii, która słynie z lokalnych winorośli i popularnej kuchni.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close