Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeNaukaŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Altos Labs chce zatrzymać starzenie się ludzi. Inwestorem został Bezos

Altos Labs zapewni nam długowieczność

Zaledwie kilka miesięcy po ujawnieniu przedsięwzięcia, kontrowersyjna firma biotechnologiczna Altos Labs oficjalnie rozpoczęła działalność z 3 miliardami dolarów pozyskanymi od inwestorów. W ostatnich miesiącach Altos zyskało uwagę mainstreamu, skupiając się na “odmładzaniu” i technologii biologicznego przeprogramowania. Chociaż konkretne cele badawcze były trzymane w ścisłej tajemnicy, niektórzy naukowcy twierdzą, że odmładzanie komórek w laboratorium może być drogą do przedłużenia ludzkiego życia.

W ogłoszeniu o rozpoczęciu działalności Altos potwierdziło, że głównym celem jest “przywrócenie zdrowia i odporności komórek, aby odwrócić choroby, urazy i niepełnosprawność, które pojawiają się w ciągu całego życia”, a temat ten został wzmocniony poprzez zatrudnienie kluczowych postaci z branży farmaceutycznej, jak również ekspertów w dziedzinie odmładzania komórek i epigenetyki. Według Altos Labs działalność będzie zorganizowana w dwóch oddziałach: Instytucie Nauki i Instytucie Medycyny. Instytuty będą działać jako globalne centrum nauk obliczeniowych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Mocna ekipa

Na czele Instytutu Naukowego w San Diego stanie hiszpański biolog Juan Carlos Izpisua Belmonte. Zanim dołączył do Altos Labs, dr Izpisua Belmonte zyskał rozgłos dzięki kontrowersyjnej pracy nad mieszaniem ludzkich i małpich komórek w embrionach. Instytutem Naukowym w Bay Area będzie kierował dr Peter Walter. Jego badania koncentrują się na rozwijaniu molekularnego zrozumienia tego, w jaki sposób komórki kontrolują jakość swoich białek i organelli podczas homeostazy i stresu. Wielkiej Brytanii Instytutem Nauki w Cambridge będzie kierował Wolf Reik, czołowa postać w dziedzinie przeprogramowania epigenetycznego.

Nad przywróceniem komórkom potencjału tzw. komórki macierzystej pluripotencjalnej będzie pracował Shinya Yamanaka, który w 2012 roku zdobył Nobla z medycyny za opracowanie metody umożliwiającej “cofnięcie” każdej komórki ludzkiego ciała do etapu embrionalnego. Z kolei noblistka z chemii Frances Arnold oraz mikrobiolog David Baltimore zasiądą w radzie startupu.

Czytaj też: Bezos chce dać NASA 2 miliardy dolarów na misję na księżyc

Inwestorem w Altos Labs został Jeff Bezos

Wedlug doniesień amerykańskich mediów, jednym z inwestorów Altos Labs został miliarder Jeff Bezos. Założyciel Amazona posiada już udziały w kilku innych startupach prowadzących badania nad komórkami, w tym Nautilus Biotechnology, Sana Biotechnology, Denali Therapeutics i Juno Therapeutics. Wraz z innym miliarderem technologicznym Peterem Thielem, Bezos zainwestował również w Unity Biotechnology, startup opracowujący technologię opóźniania starzenia się na poziomie komórkowym.

Altos dąży do rozszyfrowania ścieżek programowania odmładzania komórek, aby stworzyć zupełnie nowe podejście do medycyny, oparte na wyłaniających się koncepcjach zdrowia komórkowego. Niezwykła praca w ciągu ostatnich kilku lat, która zaczęła ilościowo oceniać zdrowie komórek i stojące za tym mechanizmy, w połączeniu ze zdolnością do efektywnego i bezpiecznego przeprogramowania komórek i tkanek poprzez ścieżki odmładzania, otwiera tę nową perspektywę na medycynę przyszłości.

– powiedział główny naukowiec i założyciel Altos Labs, Rick Klausner.

Dalekosiężnym celem Altos Labs jest właśnie opracowanie technologii reprogramowania komórek. I to w takim stopniu, by możliwe stało się odmładzanie całego organizmu.

Czytaj też: Amazon wydaje na badania i rozwój 5 razy więcej niż cała Polska

Źródło: PharmaPhorum

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close