GospodarkaHandelInwestycjeKultura i sztukaMarketingPrawoŚwiatTechnologie

Pamiątki po Beatlesach i Lennonie będą sprzedawane jako NFT

Pamiątki po Beatlesach jako NFT

Najstarszy syn Johna Lennona, Julian, sprzedaje część pamiątek po legendzie muzyki, ze swojej osobistej kolekcji. Zatrzyma jednak fizyczne przedmioty, ponieważ każda pamiątka zostanie sprzedana jako niewymienialny token NFT. Przedmioty wystawione na aukcję to między innymi czarna peleryna noszona przez jego ojca w filmie Help! oraz odręczne notatki do piosenki The Beatles Hey Jude. W sprzedaży znajdują się również NFT afgańskiego płaszcza noszonego przez Johna Lennona w filmie telewizyjnym Magical Mystery Tour oraz trzy gitary Gibson podarowane Julianowi Lennonowi przez jego ojca.

Każdy NFT będzie oferowany jako audiowizualna pamiątka, z narracją Juliana Lennona i zdjęciami przedmiotu. Oczekuje się, że token z notatkami i nutami napisanymi ręcznie przez Paula McCartneya do utworu Hey Jude osiągnie prawdopodobnie największą cenę na aukcji. Jego cena początkowa wynosi 30 000 dolarów, przy czym oczekuje się, że oferty mogą osiągnąć ponad dwukrotność tej kwoty. Część dochodów ze sprzedaży tokenów trafi do Fundacji White Feather Juliana Lennona. Aukcja internetowa odbędzie się 7 lutego.

Czytaj też: Doda sprzeda swoje ciało w 3D “dla fetyszystów”. Użyje technologii NFT

NFT są reklamowane jako cyfrowa odpowiedź na kolekcjonerstwo

NFT są “jedynymi w swoim rodzaju” aktywami w świecie cyfrowym, które można kupić i sprzedać jak każdy inny przedmiot własności, ale które nie mają własnej materialnej formy. Cyfrowe tokeny mogą być traktowane jako świadectwa własności wirtualnych lub fizycznych aktywów. Tradycyjnie przedmioty kolekcjonerskie są postrzegane jako cenne ze względu na ich rzadkość, ale pliki cyfrowe można łatwo i bez końca powielać.

Dzięki NFT przedmioty te można “tokenizować”, aby stworzyć cyfrowy certyfikat własności, który można kupić i sprzedać. Przy niektórych tokenach, które zmieniają właściciela za dziesiątki milionów dolarów, wartość rynku sztuki cyfrowej i przedmiotów kolekcjonerskich zbliża się do wartości globalnego handlu dziełami sztuki. Obraz artysty Mike’a Winkelmanna’a tworzącego pod pseudonimem Beeple został sprzedany w marcu 2021 roku za 69 milionów dolarów. Pierwszym “stokenizowanym” dziełem sztuki sprzedanym na aukcji w Polsce była praca Tomasza GórnickiegoFortune” z cyklu „Outer dark” sprzedana 28 listopada 2021 r. za cenę 312 700 zł.

Jednak organy regulacyjne i krytycy obawiają się, że konsumenci mogą nie zdawać sobie sprawy z ryzyka związanego z w dużej mierze nieuregulowanymi inwestycjami w NFT. Zdarzały się przypadki, że sprzedawano prace innych osób jako tokeny bez pozwolenia. Sprzedawcy udającemu Banksy’ego udało się sprzedać NFT rzekomo wykonane przez artystę za 336 000 dolarów.

Czytaj też: Rynek NFT w rozkwicie – w poszukiwaniu internetowego majątku

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close