EnergetykaHandelMotoryzacjaPaństwoPolitykaPolska

UOKiK sprawdza czy stacje paliw obniżyły ceny po obniżce akcyzy

UOKiK kontroluje stacje paliw

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny polecił sprawdzenie, jak stacje paliw zareagowały na obniżkę akcyzy. Pierwszy etap kontroli wykazał, że od początku grudnia do połowy stycznia ceny paliw spadły o ok. 20 groszy. Analiza UOKiK jest kontynuowana, a kontrolerzy sprawdzą również zmiany po obniżce podatku VAT na paliwa. Wyniki będą uwzględniały także zmiany cen paliw na rynkach światowych.

Poleciłem Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo. Wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły. Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania. Kontynuujemy nasze działania, wkrótce będziemy sprawdzać ceny po rządowej obniżce VAT na paliwa.

– mówi Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Pierwszy etap kontroli trwał od 9 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r., a Inspekcja Handlowa sprawdziła 1 021 stacji. Wyniki monitoringu w pierwszym okresie analizy wskazują, że stacje paliw obniżyły ceny surowca. Inspektorzy wskazali, że po 20 grudnia, czyli od wejścia w życie obniżki akcyzy, mediana ceny litra oleju napędowego spadła o 20 gr (z 5,99 zł 16 grudnia do 5,79 zł 21 grudnia), a w przypadku benzyny Pb 95 spadki były jeszcze większe, bo z ceny 5,98 zł za litr do 5,75 zł. W kolejnym okresie analizy ceny paliw ustabilizowały się na tym poziomie lub jeszcze nieznacznie się obniżały. Pod koniec grudnia zaś zaczęły spadać również ceny LPG. Mediana cen gazu obniżyła się z 3,36 zł/l 16 grudnia do 3,21 zł/l 21 grudnia i konsekwentnie spadała, osiągając poziom 3,13 zł/l 13 stycznia.

Czytaj też: Morawiecki: KE nie zgodziła się na obniżkę VAT. KE: Nikt nas nie pytał

Stacje paliw w większości obniżyły ceny

Wyniki pierwszego etapu kontroli wskazują, że badane stacje paliw pozytywnie zareagowały na obniżkę akcyzy i zdecydowana większość z nich (w tym duże sieci) od razu obniżyła ceny. Na kilku małych stacjach zrobiono to z niewielkim opóźnieniem.

Monitoring cen paliw nadal trwa. Wnikliwie analizujemy widoczne od kilku dni wzrosty cen paliw, które są efektem najwyższych od lat cen baryłki ropy Brent. Obserwujemy już ponowne spadki na giełdach, co wkrótce może mieć przełożenie na niższe ceny na stacjach paliw. Przypominam również, że kierowcy powinni wkrótce płacić mniej po rządowej obniżce podatku VAT na paliwa, planowanej na 1 lutego 2022 r. Będziemy nadal monitorować sytuację i sprawdzać jak reagują stacje benzynowe i czy ceny ulegną stosownemu obniżeniu.

– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Inspekcja Handlowa bada również jakość paliw. Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do sprawdzenia. Następnie Inspekcja weryfikuje przedsiębiorców, wobec których wpłynęły skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryto nieprawidłowości w jakości paliwa.

Czytaj też: Gdzie w Europie paliwa i oleje silnikowe drożały najszybciej?

Źródło: UOKiK

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close