InwestycjeMarketingPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Finansowana przez Facebooka kryptowaluta Diem sprzedana

Meta kończy eksperyment z kryptowalutą Diem

Stowarzyszenie Diem, które prowadzi projekt, ogłosiło sprzedaż aktywów kryptowalutowego przedsięwzięcia firmie Slivergate Capital Corporation za 182 miliony dolarów. Uruchomiony w 2019 roku jako Libra, projekt szybko natknął się na sprzeciw decydentów politycznych. Stowarzyszenie powiedziało, że z “dialogu z federalnymi organami regulacyjnymi” stało się jasne, że projekt nie ma przyszłości.

W rezultacie najlepszą ścieżką była sprzedaż aktywów Grupy Diem, tak jak to zrobiliśmy dzisiaj, firmie Silvergate.

– napisał dyrektor naczelny Diem, Stuart Levey.

Stowarzyszenie co prawda jest odrębną organizacją od Facebooka, ale jego fundusze pochodziły od firmy. Facebook zamierzał, aby Diem był stablecoinem [token płatniczy, którego wartość jest trwale powiązana z wartością dobra pozostającego w obrocie, np. złota lub oficjalnej waluty – przyp. red.], który, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem kryptowaluty zaprojektowanej w mniejszym stopniu jako finansowy rollercoaster. Jednak to nie powstrzymało obaw.

To jest alternatywny pieniądz.

– powiedział w 2019 r. prof. Ross Buckley z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, ostrzegając, że jest mało prawdopodobne, aby uzyskać tak łatwe traktowanie ze strony organów regulacyjnych, jakie może mieć waluta w grze.

Czytaj też: Facebook robi rebranding i zmienia nazwę na “Meta”

Ciągłe problemy

W pracy badawczej prof. Buckley i współpracownicy stwierdzili, że waluta jest „ostatecznym przykładem czegoś, co z dużym prawdopodobieństwem zmieni się ze „zbyt małego, aby się tym przejmować” w „zbyt duże, by upaść” w bardzo krótkim czasie”. I rzeczywiście, regulatorzy i politycy wzięli kryptowalutę na tapet. Były szef kryptowalut Facebooka i współtwórca Diem, David Marcus, powiedział na Twitterze, że pomysł mógł sobie lepiej radzić z bardziej “akceptowalnym” promotorem.

Financial Times napisał, że to „wrogość regulatorów położyła kres eksperymentowi Diem”. Jak argumentowała gazeta, to rozmiar Facebooka był problemem i regulatorzy uznali, że ​​Diem może naruszyć status quo. Gazeta dziwi się, że firma nie przewidziała tych problemów.

Stephane Kasriel, szef Novi – projektu cyfrowego portfela Meta – napisał na Twitterze, że firma „będzie nadal realizować istniejące plany fintechowe, aby stworzyć możliwości gospodarcze i promować większą integrację finansową już dziś, a także w przyszłym metawersum”.

Czytaj też: 8,52 zł – tyle wynosi miesięczna wartość polskiego użytkownika dla Facebooka

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close