EnergetykaInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

UE chyba w końcu stwierdzi, że energia jądrowa to “zielona energia”

Energia jądrowa nie jest “zielona”?

Elektrownie atomowe i gazowe mogłyby być zaliczane do “zielonej energii” w ramach kontrowersyjnych planów UE, które właśnie zostały ujawnione. Komisja Europejska twierdzi, że zdecydowała, iż zarówno energia jądrowa, jak i energia gazowa, mogą zostać zakwalifikowane jako “zrównoważone inwestycje”, jeśli spełnią określone cele.

Ruch ten podzielił jednak UE i spotkał się z ostrym sprzeciwem niektórych członków. Kanclerz Austrii zareagował na tę wiadomość, mówiąc, że “energia jądrowa nie jest ani ekologiczna, ani zrównoważona”.

Nie mogę zrozumieć decyzji UE.

– powiedział Karl Nehammer.

Kanclerz stwierdził, że będzie wspierał swoją minister środowiska Leonore Gewessler w podejmowaniu kroków prawnych w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości, jeśli plany te zostaną zrealizowane.

Komisja UE uzgodniła dziś swój program “greenwashing” dla energii jądrowej i gazu ziemnego. Ta decyzja jest błędna.

– stwierdziła Gewessler.

Również Luksemburg zapowiedział, że przyłączy się do działań prawnych. Hiszpania również stanowczo sprzeciwiła się pomysłowi, który był dyskutowany przez miesiące, zanim został formalnie zaproponowany w środę.

Czytaj też: Hołownia nie chce atomu w Polsce? Jego plan na odejście od węgla to populizm

Trudno będzie odrzucić pomysł

UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., a Komisja przekonuje, że aby to osiągnąć, potrzebne są ogromne inwestycje prywatne. Jej propozycje mają być wskazówką dla inwestorów.

Zastrzeżenia krajów, takich jak Austria czy Luksemburg, są równoważone przez poparcie narodów wykorzystujących energię jądrową, takich jak Francja. Energia jądrowa wiąże się z mniejszą emisją dwutlenku węgla, ale wiąże się z innymi kwestiami bezpieczeństwa i wymaga utylizacji niebezpiecznych odpadów. Zwolennicy atomu przekonują jednak, że korzyści zdecydowanie przewyższają wszystkie wady tego rozwiązania.

Klasyfikacja gazu ziemnego jako “zrównoważonego” również ma zwolenników, którzy argumentują, że niektóre kraje, które nadal polegają na węglu – takie jak Polska – skorzystałyby z zachęt do przejścia na relatywnie czystsze źródła energii. Niemcy, kraj o silnej pozycji w polityce UE, w dużym stopniu opierają się na gazie w swoim własnym koszyku energetycznym, ale ich minister środowiska, Steffi Lemke, skrytykowała plany UE.

Urzędnicy UE podkreślali, że zmiany nie są wymogiem dla żadnego państwa czy firmy, aby inwestować w gaz lub energię jądrową. Komisja twierdzi, że jest to raczej wysoce techniczny zestaw zasad, zwany “taksonomią UE”, dotyczący tego, co klasyfikuje się jako “zrównoważone”, aby prywatni inwestorzy mogli zdecydować, gdzie ulokować fundusze. Reguluje również to, co można uznać za przyjazne dla środowiska, aby inwestorzy dbający o klimat mogli podejmować świadome decyzje.

Lista UE ma wyróżniać projekty ekologiczne, które wnoszą “znaczący” wkład w realizację co najmniej jednego z celów środowiskowych UE, “nie szkodząc przy tym znacząco żadnemu z nich”. Urzędnicy Komisji wskazują na ścisłe ograniczenia kwalifikacji. Na przykład produkcja gazu ziemnego podlega ścisłemu limitowi emisji CO2 oraz wymogowi przejścia na gaz niskoemisyjny do 2035 roku. Z kolei energia jądrowa musi być wytwarzana w krajach, które mają jasno określone plany i fundusze na utylizację odpadów jądrowych.

Decyzja o uznaniu obu gałęzi energetyki za “zielone” nie jest jeszcze ostateczna. Oprócz groźby podjęcia kroków prawnych przez Austrię i Luksemburg, Parlament Europejski i rada szefów państw mają cztery miesiące na rozważenie propozycji i zgłoszenie sprzeciwu. Poprzeczka jest jednak stosunkowo wysoko postawiona. Do zablokowania proponowanych przez Komisję planów potrzebna jest większość członków parlamentu lub głos co najmniej 20 z 27 przywódców narodowych.

Czytaj też: Stanowisko UE ws. atomu i gazu może ulec zmianie pod pewnymi warunkami

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close