BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Cyfrowa rupia jeszcze w tym roku? Ambitne plany rządu Indii

Cyfrowa rupia jeszcze w tym roku

Minister finansów Indii powiedziała, że cyfrowa rupia zostanie uruchomiona już w tym roku. W swoim corocznym przemówieniu budżetowym Nirmala Sitharaman nakreśliła również plany wprowadzenia 30% podatku od dochodów z aktywów cyfrowych. Spowodowałoby to umieszczenie zysków z handlu lub transferu kryptowalut i niewymienialnych tokenów NFT w najwyższym paśmie podatkowym w kraju. Indie to najnowsza duża gospodarka, która ogłosiła oficjalną wirtualną walutę. Pierwsze były Chiny, które testują cyfrowego juana.

Wprowadzenie waluty cyfrowej banku centralnego da impuls, duży impuls dla gospodarki cyfrowej. Cyfrowa rupia doprowadzi również do bardziej efektywnego i tańszego systemu zarządzania walutą.

– powiedziała Sitharaman.

Sitharaman stwierdziła również, że skala i częstotliwość transakcji aktywami cyfrowymi “sprawiły, że konieczne jest zapewnienie specjalnego systemu podatkowego”, w którym zyski z transakcji są opodatkowane. Podatek miałby również zastosowanie do darowizn w postaci aktywów cyfrowych, przy czym to odbiorcy byliby zobowiązani do zapłaty podatku. Podatki od wszystkich innych transakcji byłyby potrącane u źródła.

Sitharaman ogłosiła roczny budżet indyjskiego rządu federalnego. Zawiera on między innymi zwiększenie wydatków na infrastrukturę i rozszerzenie gwarancji kredytowych dla małych przedsiębiorstw, które borykają się z problemami. Trzecia co do wielkości gospodarka Azji mocno ucierpiała w wyniku pandemii, co pociągnęło za sobą utratę wielu miejsc pracy i wzrost inflacji.

Czytaj też: Zakaz kryptowalut w Indiach! Rząd chce kar grzywny, a nawet… więzienia!

Kryptowaluty? Nie! No chyba, że państwowe…

Ogłoszenie, że bank centralny Indii wprowadzi cyfrową walutę, jest związane z polityką demonetyzacji tego kraju. W 2016 r. premier Narendra Modi dał zaledwie cztery godziny wypowiedzenia przed wycofaniem z systemu finansowego banknotów o nominałach 500 rupii i 1000 rupii. Plan Indii dotyczący wprowadzenia cyfrowej rupii został z zadowoleniem przyjęty przez handlarzy kryptowalutami. Sumit Gupta, współzałożyciel i dyrektor naczelny indyjskiej giełdy kryptowalut CoinDCX, powiedział, że cyfrowa rupia “da legitymizację wirtualnym aktywom cyfrowym”. Gupta powiedział również, że jego zdaniem opodatkowanie aktywów cyfrowych byłoby dobre dla rynku, ale uważa, że stawka jest zbyt wysoka.

Stawka podatkowa w wysokości 30% jest równa stawce nałożonej na zyski z działalności spekulacyjnej, takiej jak loterie, gry hazardowe i inne działania hazardowe. To proponowane 30% może działać jako tłumik dla większej działalności.

– powiedział.

W 2018 roku Reserve Bank of India (RBI) zakazał handlu kryptowalutami. Bank wcześniej wydał kilka ostrzeżeń o “ryzyku ekonomicznym, finansowym, operacyjnym, prawnym, związanym z ochroną konsumenta i bezpieczeństwem” wirtualnych walut, takich jak Bitcoin. Zakaz został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju dwa lata później. W listopadzie rząd zasygnalizował, że przygotowuje się do rozprawienia się z większością kryptowalut w kraju w ramach długo oczekiwanego projektu ustawy.

Tymczasem Chiny testują cyfrowego juana przed zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w tym miesiącu i zakazały handlu i kopania kryptowalut. W Wielkiej Brytanii Bank Anglii i Ministerstwo Skarbu badają potencjalną cyfrową walutę banku centralnego.

Czytaj też: Indie opodatkowują zyski z kryptowalut! Nowy podatek wyniesie aż 30%

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close