GospodarkaHandelPaństwoPolitykaŚwiatTurystyka

Czy turecka turystyka może złagodzić presję inflacyjną w kraju?

Turecka turystyka ratunkiem dla kraju?

Inflacja to walka, którą toczą ludzie na całym świecie. Walka ta jest jednak szczególnie dotkliwa w Turcji, gdzie ludziom coraz trudniej jest wiązać koniec z końcem. Połączenie gwałtownie rosnącej inflacji i waluty, która straciła prawie połowę swojej wartości, spowodowało kryzys kosztów utrzymania w kraju. Inflacja wzrosła do 48,7% w styczniu, po tym jak w grudniu wyniosła 36%, ale niektórzy ekonomiści uważają, że rzeczywista stopa może być znacznie wyższa. Niektórzy twierdzą, że presję inflacyjną mogłaby złagodzić turecka turystyka.

Jedna z kobiet, Montoya, która studiuje na uniwersytecie w Stambule, powiedziała, że ​​postanowiła wynająć turystom swoją dodatkową sypialnię, aby móc co miesiąc opłacać czynsz.

Bardzo się martwię, bo naprawdę się boję, gdy ktoś do mnie przychodzi, a ja go nie znam. To naprawdę przerażające, ale nie mogę zrobić nic innego. Wczoraj poszłam na rynek i jedna torba zakupów kosztuje 300 lirów. Miesiąc temu było to 150.

– powiedziała.

Na kilka dni przed opublikowaniem w czwartek danych o styczniowej inflacji, prezydent Recep Tayyip Erdogan zwolnił Saita Erdala Dincera, szefa tureckiej agencji statystycznej. Lokalne media podały, że decyzja ta była podyktowana niezadowoleniem prezydenta z pogarszającej się sytuacji gospodarczej i chęcią ubiegania się o reelekcję w przyszłym roku. Za dwa tygodnie turecki bank centralny spotka się, aby omówić strategie złagodzenia bólu gospodarstw domowych, ale jest mało prawdopodobne, aby decydenci zastosowali zwykłą metodę chłodzenia inflacji poprzez wyższe stopy procentowe.

Prezydent Erdogan uważa bowiem, że to ​​wyższe stopy powodują inflację, co jest sprzeczne z konwencjonalną teorią ekonomiczną. W ciągu czterech z ostatnich pięciu miesięcy nakazał bankowi centralnemu obniżenie stóp procentowych. W tym tygodniu prezydent powiedział, że przez “jakiś czas” ludzie w całym kraju będą musieli “dźwigać ciężar” inflacji. Wysokie ceny i deprecjacja waluty mocno nadwyrężyły domowe budżety. Na przykład cena czerwonego mięsa wzrosła tak bardzo, że wiele rodzin twierdzi, że nie może sobie na nie pozwolić.

Czytaj też: Inflacja w Turcji jest olbrzymia, bo Erdogan “powołał się” na Koran

Wzmocnienie turystyki

Sytuacja gospodarcza staje się coraz bardziej dotkliwa dla osób przebywających w kraju. Jednak korzystny kurs wymiany walut sprawił, że Turcja stała się bardziej atrakcyjnym miejscem na wakacje dla mieszkańców z innych części świata. Przed wybuchem pandemii koronawirusa, w 2019 roku turecka turystyka przyniosła krajowi 34 mld dolarów. I choć blokady i ograniczenia w podróżowaniu dotknęły sektor w 2020 roku, to w 2021 roku zdołał się odbić. Liczba przyjazdów wzrosła o 85,5%, choć przychody były wciąż o jedną trzecią niższe niż przed pandemią.

W poprzednim sezonie ludzie mogli po prostu odwoływać wycieczki w ostatniej chwili, a agencje są dość elastyczne w tej kwestii, co jest czymś nowym. Z tego powodu, nawet jeśli mamy rezerwacje i wszystko wygląda naprawdę pięknie na nadchodzący rok, nigdy nie możemy być pewni, że te rezerwacje zostaną zrealizowane.

– powiedziała Sebnem Altin, która prowadzi wycieczki grupowe po całym kraju dla firmy Grand Circle Travel.

Turecka turystyka stanowi około 13% całej gospodarki kraju. Według Światowej Organizacji Handlu, w 2019 roku kraj był szóstym najpopularniejszym celem turystycznym. Według Rogera Kelly‘ego, wiodącego regionalnego ekonomisty w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, jeśli branża nadal będzie się odbudowywać, może to zapewnić Turcji większe korzyści gospodarcze.

Jednym z podstawowych problemów strukturalnych gospodarki jest deficyt na rachunku obrotów bieżących, co oznacza, że wartość dóbr i usług importowanych przez Turcję jest wyższa niż eksportowanych. Większe dochody z turystyki pomogłyby zmniejszyć ten deficyt.

Oczywiście, jeśli mamy dobre przychody z turystyki, to pomaga to zredukować deficyt na rachunku obrotów bieżących, co ułatwia jego finansowanie i wspiera lirę. Oznacza to, że problem inflacji będzie redukowany, ponieważ słabsza lira pomaga w napędzaniu inflacji. Jeśli więc sezon turystyczny będzie dość intensywny, to pomoże wesprzeć lirę i obniżyć inflację.

– powiedział Kelly.

Czytaj też: Inflacja w Turcji wynosi już 48,7%! Mimo to stopy procentowe nie rosną

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close