GospodarkaPaństwoPrawoRynek pracyŚwiat

Silny wzrost zatrudnienia w USA. Gospodarka zlekceważyła Omicron

Wzrost zatrudnienia w USA silniejszy niż oczekiwano

Stany Zjednoczone odnotowały w zeszłym miesiącu wysoki wzrost zatrudnienia, pomimo zakłóceń spowodowanych wariantem Omicron. Jak podał Departament Pracy, amerykańscy pracodawcy dodali 467 000 nowych miejsc pracy. To znacznie lepszy wynik niż przewidywali analitycy. Co prawda stopa bezrobocia wzrosła z 3,9% w grudniu do 4%, ale było to spowodowane większą liczbą osób poszukujących pracy.

To duża pozytywna niespodzianka, która potwierdza, że każda kolejna fala wirusa ma coraz mniejszy wpływ na aktywność i popyt na pracę.

– powiedział Brian Coulton, główny ekonomista Fitch Ratings.

Analitycy stwierdzili, że duża liczba nowych miejsc pracy może zwiększyć presję na amerykański bank centralny, aby podniósł stopy procentowe w przyszłym miesiącu. Miesięczny raport zrewidował również szacunki dotyczące zatrudnienia w grudniu, zapewniając więcej wsparcia dla tych, którzy twierdzą, że gospodarka pozostanie silna, nawet gdy urzędnicy wycofają politykę stymulacyjną wprowadzoną na początku pandemii w 2020 roku.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że bank spodziewa się podwyżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu, co byłoby pierwszą podwyżką od 2018 roku. Ruch ten ma pomóc w ograniczeniu wzrostu cen, poprzez chłodzenie popytu wyższymi kosztami pożyczek.

Bank centralny jest pod presją, by ograniczyć inflację, która rośnie w najszybszym tempie od prawie 40 lat. W Wielkiej Brytanii Bank Anglii już dwukrotnie podnosił stopy procentowe w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Również polski NBP kilkukrotnie już podniósł stopy procentowe, aby ograniczyć szalejącą u nas inflację. Eksperci obawiają się jednak, że działania polskiego banku są spóźnione.

Czytaj też: USA odnotowuje silny wzrost zatrudnienia po letnim spowolnieniu

Omicron nadal zbiera żniwo

I chociaż USA notuje wzrost zatrudnienia, amerykańskie przedsiębiorstwa zgłaszają powszechną presję spowodowaną wzrostem kosztów materiałów i wyższych płac – według ekonomistów inflacja była częściowo napędzana przez falę rządowych stymulacji, które zostały wprowadzone podczas pandemii. Najnowszy raport o zatrudnieniu wykazał, że średnia płaca godzinowa wzrosła o 5,7% w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi wyraźne przyspieszenie w stosunku do skromnych wzrostów obserwowanych w ostatnich latach. Jednak skok ten nie nadąża za szybkim tempem wzrostu cen.

Mimo to, pojawiają się oznaki, że wzrost płac pomaga zachęcić ludzi do powrotu do pracy. Odsetek osób pracujących lub poszukujących pracy w zeszłym miesiącu przekroczył 62%, po raz pierwszy od wybuchu pandemii. Udział kobiet w tej kwestii wzrósł szczególnie w ostatnich miesiącach, wraz z ponownym otwarciem szkół i żłobków. Restauracje i bary przyczyniły się do wzrostu zatrudnienia w USA w styczniu. Również sprzedawcy detaliczni, firmy magazynowe i transportowe zwiększyły zatrudnienie.

Jednak raport pokazał, że Omicron nadal zbiera żniwo. Około sześć milionów osób zadeklarowało, że nie pracowało lub zmniejszyło liczbę godzin pracy z powodu pandemii – prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu.

Czytaj też: Omikron w USA: dlaczego tak wielu Amerykanów umiera na COVID-19?

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close