HandelInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTechnologie

ONZ: Korea Północna finansuje program rakietowy za skradzione krypto

Korea wykorzystuje skradzione krypto

Urzędnicy ONZ wielokrotnie ostrzegali, że reżim Kim Dzong-Una stanowi poważne zagrożenie cybernetyczne, a północnokoreańscy hakerzy ukradli już kryptowaluty o wartości milionów dolarów. Jak wynika z najnowszego raportu ONZ, reżim finansuje swój program rakietowy za skradzione krypto. Śledczy stwierdzili, że od 2020 r. do połowy 2021 r. cyberprzestępcy ukradli ponad 50 mln dolarów w kryptowalutach. Cyberataki wymierzone były w co najmniej trzy giełdy kryptowalut w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

Raport odnosił się również do badania opublikowanego w zeszłym miesiącu przez firmę Chainalysis, zajmującą się bezpieczeństwem. Stwierdziła ona, że północnokoreańskie cyberataki mogły umożliwić w zeszłym roku kradzież aktywów cyfrowych o wartości 400 milionów dolarów. Z kolei 2019 roku ONZ poinformowało, że Korea Północna zgromadziła około 2 miliardów dolarów na swoje programy związane z bronią masowego rażenia, wykorzystując wyrafinowane ataki cybernetyczne.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zakazała Korei Północnej przeprowadzania prób nuklearnych i wystrzeliwania pocisków balistycznych. Reżim jednak nic sobie z tego zakazu nie robi, a według raportu ONZ, pomimo ostrych sankcji, Korea Północna była w stanie kontynuować rozwój swojej infrastruktury nuklearnej i balistycznej. Kontynuowała również poszukiwania materiałów, technologii i know-how za granicą, w tym poprzez środki cybernetyczne i wspólne badania naukowe.

Czytaj też: Tesla zaczęła akceptować śmieszkową kryptowalutę Dogecoin

Liczba testów się zwiększa

Eksperci monitorujący sankcje powiedzieli, że nastąpiło “wyraźne przyspieszenie” prób rakietowych przeprowadzanych przez Pjongjang. USA podały w piątek, że Korea Północna – formalnie znana jako Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) – tylko w ubiegłym miesiącu przeprowadziła dziewięć prób rakietowych. Program rakietowy jest za skradzione krypto.

KRLD zademonstrowała zwiększone zdolności do szybkiego rozmieszczania, szeroką mobilność (w tym na morzu) i zwiększoną odporność swoich sił rakietowych.

– poinformowali urzędnicy monitorujący sankcje.

W piątek Chiny i Rosja odmówiły podpisania się pod oświadczeniem potępiającym wzmocnienie częstotliwości północnokoreańskich prób rakietowych. W niedzielę USA ogłosiły, że ich specjalny przedstawiciel ds. Korei Północnej spotka się w tym tygodniu z japońskimi i południowokoreańskimi urzędnikami, by omówić sytuację.

W raporcie ONZ stwierdzono też, że sytuacja humanitarna w Korei Północnej nadal się pogarsza. Stwierdzono, że jest to prawdopodobnie wynikiem decyzji tego kraju o zamknięciu granic na czas pandemii. Brak informacji z Korei Północnej spowodował, że trudno było określić, jak tę sytuację pogorszyły międzynarodowe sankcje.

Czytaj też: Hakerzy z Korei Północnej ukradli 400 mln USD w kryptowalutach w 2021 roku

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close