PaństwoPolitykaSportŚwiatZdrowie i medycyna

Sportowcy w Pekinie narzekają na Igrzyska Olimpijskie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie zalane powodzią skarg sportowców

Sportowcy nie szczędzą ostrych słów pod adresem organizatorów igrzysk, skarżąc się na mróz i zasady kwarantanny. Pekin rozpoczął Zimowe Igrzyska Olimpijskie cztery dni temu, obiecując, że będą one “usprawnione, bezpieczne i wspaniałe”. Niektórzy chwalą wysiłki Chin, aby zapewnić względnie wolne od wirusów igrzyska. Jednak niektórzy sportowcy mówią, że żyją i trenują w fatalnych warunkach, co skłania ich do lobbowania u organizatorów o poprawę sytuacji.

Delegacja szwedzka wezwała do wcześniejszego przeprowadzenia zawodów w biegach narciarskich, aby chronić sportowców przed mrozem – po tym, jak szwedzka zawodniczka Frida Karlsson była widziana jak trzęsła się i była bliska upadku pod koniec jej sobotniego biegu na nartach dla kobiet na dystansie 7,5 km + 7,5 km. Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, zawody nie mogą się odbywać, gdy temperatura spada poniżej -20 st. C. Gdy w sobotę Karlsson startowała w zawodach było -13 st. C, ale szef szwedzkiej drużyny Anders Bystroem powiedział dziennikarzom, że przy uwzględnieniu chłodu wiatru temperatura była bliższa -31 st. C.

Mamy limity zimna, ale nie wiem, czy mierzą one również efekt wiatru. Nie jestem pewien, czy sobie poradzimy.

– powiedział Bystroem agencji informacyjnej Reuters w niedzielę.

Czytaj też: Dlaczego Igrzyska Olimpijskie w Pekinie są tak… kontrowersyjne?

Kontrowersje z COVIDem

Kontrowersje budzą również antyCOVIDowe zasady, wprowadzone przez Chiny podczas Igrzysk. Niektórzy zarzucają reżimowi, że wykorzystuje je, aby faworyzować swoich zawodników. Chiny dołożyły wszelkich starań, aby Igrzyska Olimpijskie był wolne od wirusa i zakazali zagranicznych widzów oraz zabronili sprzedaży biletów ogółowi społeczeństwa. Media, sportowcy i obserwatorzy są przetrzymywani w odrębnych strefach, z zasadami, że każdy, kto do nich wchodzi, musi być w pełni zaszczepiony lub spędzić 21 dni na kwarantannie.

Chińskie przepisy przewidują, że osoby z objawami zostaną przewiezione do wyznaczonego szpitala, a ci, którzy nie mają objawów, pozostaną w izolatce. Osoby zakażone będą trzymane w izolacji, dopóki nie uzyskają ujemnego wyniku dwa razy w odstępie 24 godzin. Następnie zostaną uwolnieni, aby ponownie dołączyć do kolegów z drużyn. Na początku ubiegłego tygodnia belgijska zawodniczka skeletonu Kim Meylemans zamieściła na Instagramie łzawe wideo, twierdząc, że była przenoszona z jednej izolatki do drugiej.

Nie jesteśmy nawet pewni, czy kiedykolwiek będzie mi wolno wrócić do wioski [olimpijskiej]. Nie jestem pewna, czy poradzę sobie z 14 kolejnymi dniami i konkursem olimpijskim, będąc w tej izolacji.

– powiedziała w wideo.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Kim Meylemans (@kimmeylemans)

Polka też ofiarą COVIDowych przepisów

Polska łyżwiarka Natalia Maliszewska również twierdziła, że została niespodziewanie zwolniona z kwarantanny w noc przed wyścigiem kwalifikacyjnym, tylko po to, aby zostać ponownie wysłana do izolacji na godziny przed rywalizacją, po pozytywnym teście Covid.

W nic już nie wierzę. W żadne testy. W żadne igrzyska. Jest to dla mnie jeden wielki ŻART. Mam nadzieję, że ten, który tym steruje, nieźle się przy tym bawi… Mój mózg i moje serce więcej już nie zniesie.

– napisała na Twitterze.

Sportowcy narzekają również na Igrzyska Olimpijskie w innych kwestiach. Rosyjska zawodniczka biathlonu Valeria Vasnetsova wyraziła swoją frustrację z powodu jedzenia dostarczanego w izolacji, umieszczając na Instagramie, co musi jeść na ​​„śniadanie, obiad i kolację już od pięciu dni”. Jej profil jest prywatny, ale wizerunek posiłku – zwykły makaron, ziemniaki, zwęglone mięso na kości i bez warzyw – został uchwycony przez niektórych w mediach społecznościowych.

Na spotkaniu z dziennikarzami w poniedziałek dyrektor sportowy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Kit McConnell powiedział, że warunki izolacji sportowców są najwyższym priorytetem i że podejmują kroki w celu rozwiązania „indywidualnych okoliczności, które wciąż stanowią wyzwanie”.

Czytaj też: Sukces polskiej marki sportowej. Ubrania od 4F nosi 8 reprezentacji na IO!

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close