Biznesowi celebryciGospodarkaInwestycjePaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Śledczy odzyskali skradzione Bitcoiny, o wartości… 5 miliardów dolarów

Skradzione Bitcoiny odzyskane

Departament Sprawiedliwości USA skonfiskował skradzione Bitcoiny, o wartości ponad 5 miliardów dolarów. To największa konfiskata tego typu w historii. Urzędnicy aresztowali również i oskarżyli dwie osoby o próbę prania pieniędzy, w postaci prawie 120 000 Bitcoinów. Asystent prokuratora generalnego Kenneth Polite Jr powiedział, że konfiskata jest dowodem na to, że rząd “nie pozwoli, aby kryptowaluta była bezpieczną przystanią dla prania brudnych pieniędzy lub strefą bezprawia w systemie finansowym”.

Haker dokonał kradzieży prawie 120 000 Bitcoinów w 2016 roku, po włamaniu się na giełdę kryptowalut, znaną jako Bitfinex. Według urzędników Departamentu Sprawiedliwości, haker włamał się na platformę, dokonał ponad 2000 nieautoryzowanych transakcji, a następnie przelał pieniądze do cyfrowego portfela rzekomo prowadzonego przez 34-letniego Ilyę Lichtensteina z Nowego Jorku. Środki skradzione przez hakera, w 2016 roku wyceniono na około 71 mln dolarów. Jednak wraz ze wzrostem wartości Bitcoina, są one obecnie wyceniane na ponad 5 miliardów dolarów.

Skarga kryminalna zarzuca Lichtensteinowi i jego żonie, 31-letniej Heather Morgan, wypranie około 25 000 skradzionych Bitcoinów poprzez różne konta w ciągu ostatnich pięciu lat i stosowanie różnych metod – od fałszywych tożsamości po zamianę bitcoinów na inne waluty cyfrowe – aby zatrzeć ślady przestępstwa.

Czytaj też: ONZ: Korea Północna finansuje program rakietowy za skradzione krypto

Oskarżonym grozi do 25 lat więzienia

Bitfinex przekazał w oświadczeniu, że współpracował przy dochodzeniu i jest “zadowolony”, że skradzione środki zostały odzyskane. W sprawie współpracowali również śledczy z Waszyngtonu, Nowego Jorku, Chicago i Ansbach w Niemczech.

Teraz Lichtenstein i Morgan staną przed sądem federalnym, pod zarzutem spisku w celu oszukania USA i spisku w celu prania brudnych pieniędzy. Jeśli zostaną uznani za winnych, każdy z nich może spędzić w więzieniu do 25 lat.

Skradzione Bitcoiny zostały odzyskane cztery miesiące po uruchomieniu Krajowego Zespołu ds. Egzekwowania Kryptowalut w Departamencie Sprawiedliwości. W ubiegłym roku zespół przejął około 2,3 miliona dolarów w kryptowalucie, odzyskując okup zapłacony przez firmę Colonial Pipeline w celu zakończenia paraliżującego firmę cyberataku.

Czytaj też: Hakerzy z Korei Północnej ukradli 400 mln USD w kryptowalutach w 2021 roku

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close