Bez kategoriiHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTransport

Brytyjscy posłowie ostrzegają przed kolejnymi problemami przez Brexit

Brytyjscy posłowie alarmują, że kraj jest nieprzygotowany

Brytyjscy posłowie ostrzegają, że bez szybkich działań rządu w celu przygotowania się do nowych kontroli granicznych, może dojść do opóźnień na brytyjskich granicach jeszcze w tym roku. W raporcie Komisji Rachunków Publicznych stwierdzono, że istnieje możliwość wystąpienia zakłóceń, gdy liczba pasażerów wróci do normy. Logistics UK poparła ustalenia komisji, mówiąc, że ruch drogowy może „zatrzymać się”, jeśli wkrótce nie zostanie podjęte więcej działań. Rząd powiedział, że do tej pory zakłócenia na granicach były minimalne. Rzecznik rządu powiedział, że rząd nadal zapewnia przedsiębiorstwom wsparcie, którego potrzebują, aby skutecznie handlować z Europą i wykorzystywać nowe możliwości.

Jednak Meg Hillier, przewodnicząca komisji, powiedziała, że ​​rząd powinien wykonać „o wiele więcej pracy”, aby zapewnić skuteczne działanie granicy i zminimalizować obecne obciążenie firm prowadzących handel z UE. Logistics UK poinformowała, że ​​wzywa rząd do „podjęcia działań już teraz”, aby zapewnić sprawne wdrożenie nowych kontroli granicznych po Brexicie, w tym kontroli produktów rolnych i spożywczych wjeżdżających do Wielkiej Brytanii oraz kontroli biometrycznych pasażerów wjeżdżających do UE.

Mamy wystarczająco dużo czasu.

– powiedziała Sarah Laouadi, szefowa polityki europejskiej w organizacji handlowej.

Dodała jednak, że firmy pilnie potrzebują więcej informacji o tym, które porty będą przetwarzać dane produkty po 1 lipca. W styczniu nowe kontrole towarów po Brexicie przyczyniły się do powstawania korków w Kent, ze względu na problemy z biurokracją i nowymi wymaganymi dokumentami.

Czytaj też: Brexit zniechęcił Intel do budowy fabryki chipów w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy posłowie: To wszystko przez Brexit

Brytyjscy posłowie stwierdzili również w swoim raporcie, że zwiększone koszty, opóźnienia i papierkowa robota utrudniały brytyjskim firmom handel w dotychczasowy sposób. I chociaż trudno było oddzielić wpływ Covid i globalnych problemów gospodarczych, komisja międzypartyjna stwierdziła, że to Brexit zmniejszył handel Wielkiej Brytanii z UE.

Od 1 lipca w portach w Wielkiej Brytanii odbywać się będą dodatkowe kontrole importu produktów rolnych i spożywczych z UE, ale w przypadku różnych produktów, od kwiatów ciętych po gotową lasagne, firmy muszą wiedzieć, które porty będą upoważnione do przetwarzania jakich produktów, jakie będą godziny pracy i jak będą pasować do rozkładów promów.

Komisja Rachunków Publicznych zauważyła, że część wymaganej infrastruktury nie zostanie ukończona na czas i nadal istnieją obawy dotyczące personelu, w tym weterynarzy. Ponadto jeszcze w tym roku podróżni, w tym kierowcy samochodów ciężarowych wjeżdżający do UE, będą musieli przejść przez biometryczne kontrole paszportowe, obejmujące rozpoznawanie twarzy i skanowanie odcisków palców, w ramach unijnego systemu wjazdu i wyjazdu. Komisja Rachunków Publicznych stwierdziła, że jest szczególnie zaniepokojona tym, co się stanie, gdy ruch pasażerski przez granicę brytyjską powróci do normalnego poziomu w miarę ustępowania pandemii.

Czytaj też: Brexit przeszkadza brytyjczykom! A w 2022 r. nowe bariery handlowe

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close