PaństwoPrawoSportŚwiat

Cyrk na Igrzyskach. Valieva dopuszczona do startu mimo wykrycia dopingu

Valieva może startować

Kamila Valieva może ponownie startować w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich po tym, jak Sąd Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał “wyjątkowe okoliczności” w jej sprawie. Przypomnijmy, że 15-letnia rosyjska łyżwiarka figurowa została tymczasowo zawieszona po wykryciu w jej organizmie niedozwolonych środków. CAS w uzasadnieniu swojego orzeczenia wskazał na wiek i kwestie związane z czasem ogłoszenia wyników testu.

Valieva, w której organizmie 25 grudnia ubiegłego roku wykryto trimetazydynę, niedozwolony środek zapobiegający dusznicy bolesnej, została tymczasowo zawieszona w 8 lutego, ale zaskarżyła decyzję i Rosyjska Agencja Antydopingowa (Rusada) zniosła zakaz następnego dnia. Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), Światowa Agencja Antydopingowa (Wada) i Międzynarodowa Unia Łyżwiarska złożyły odwołanie od decyzji Rusady o zniesieniu tymczasowego zawieszenia, które CAS ostatecznie odrzucił.

Dyrektor generalny CAS Matthieu Reeb wskazał w swoim uzasadnieniu na „poważne problemy z nieterminowym powiadomieniem o wynikach” testu, który miał miejsce podczas Igrzysk i prawie sześć tygodni po oddaniu próbki.

Tak późne wyniki nie były jej winą.

– stwierdzono.

Dyrektor CAS zauważył również, że nastolatka ma mniej niż 16 lat i zgodnie z kodeksem WADA jest osobą chronioną.

Lek nasercowy wykryty w organizmie Rosjanki może zwiększać wydajność przepływu krwi i pomagać w utrzymaniu wytrzymałości. Światowa Agencja Antydopingowa (Wada) powiedziała, że jest “rozczarowana” orzeczeniem, mówiąc, że “wydaje się, że CAS zdecydował się nie stosować warunków Kodeksu, który nie pozwala na szczególne wyjątki w odniesieniu do obowiązkowych tymczasowych zawieszeń dla ‘osób chronionych’, w tym nieletnich”.

Czytaj też: Sportowcy w Pekinie narzekają na Igrzyska Olimpijskie

Świat sportu oburzony

Valieva może teraz wziąć udział we wtorek w indywidualnych zawodach łyżwiarstwa figurowego kobiet, gdzie jest faworytką do zdobycia złota. Decyzja spotkała się z powszechną krytyką, w tym ze strony byłych olimpijczyków.

Nie mogę zaakceptować tej decyzji.

– napisał na Twitterze amerykański łyżwiarz figurowy i dwukrotny olimpijczyk Johnny Weir.

Emerytowany amerykański łyżwiarz figurowy Sean Rabbitt powiedział, że decyzja oznacza „smutny dzień dla tego sportu”.

Jestem rozczarowany, żal mi sportowców, których nie dopuszczono do zawodów za mniej poważne naruszenia.

– stwierdził na Twitterze.

Sportowcy mają prawo wiedzieć, że rywalizują na równych zasadach. Niestety, dzisiaj to prawo jest odmawiane. Wydaje się, że jest to kolejny rozdział w systemowym i wszechobecnym lekceważeniu przez Rosję sportów klanowych.

– powiedziała Sarah Hirshland, dyrektor generalna Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego i Paraolimpijskiego (USOPC).

Tymczasem Rosyjski Komitet Olimpijski z zadowoleniem przyjął orzeczenie, dodając, że cały kraj będzie kibicował nastolatce i wszystkim rosyjskim łyżwiarzom figurowym w konkursie indywidualnym.

Jestem bardzo szczęśliwy z powodu Valievy i cieszę się, że zdrowy rozsądek i sprawiedliwość zatriumfowały.

– stwierdził prezes Rosyjskiej Federacji Łyżwiarstwa Figurowego Aleksander Gorszkow.

Nawet jeśli Valieva zdobędzie medal, nie ma gwarancji, że nie zostanie jej odebrany w późniejszym terminie po zakończeniu procesu antydopingowego.

Czytaj też: Nagrody finansowe dla medalistów. Ile warte jest olimpijskie złoto?

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close