Kultura i sztuka

USA: Ksiądz przez lata źle odprawiał chrzty. Wszystkie unieważniono

Katolicki ksiądz Andres Arango z diecezji Phoenix złożył dymisję po tym, kiedy okazało się, że przez ponad dwie dekady źle odprawiał chrzest święty. Wszystko dlatego, że podczas ceremonii wypowiadał słowa, które były niezgodne z dogmatem wiary chrześcijańskiej. Teraz wszystkie osoby, które zostały ochrzczone w parafii, muszą poddać się rytuałowi ponownie. Dotyczy to także pierwszej komunii świętej i bierzmowania, ponieważ one także przestały być ważne.

Proboszcz Andres Arango z Phoenix przez dwie dekady źle chrzcił dzieci

Jak informuje CNN, dochodzenie kościelne w diecezji Phoenix wykazało, że proboszcz Andres Arango przez lata chrzcił dzieci w zły sposób. Wszystko dlatego, że wypowiadał słowa: “Chrzcimy cię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Tymczasem według dogmatu wiary powinno być “Ja Ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.” Dlaczego to takie ważne?

Otóż jak wskazał biskup diecezji Phoenix Thomas Olmsted:

Problem z używaniem ‘My’ polega na tym, że to nie wspólnota chrzci daną osobę, a raczej to Chrystus. Tylko On, przewodniczy wszystkim sakramentom, a więc to Jezus Chrystus dokonuje chrztu.

Czytaj również: Ksiądz z Otwocka zażyczył sobie opłaty za akt apostazji. Podał zdumiewający powód

Błąd kapłana oznacza, że wszystkie następne sakramenty są nieważne w duchu wiary katolickiej. Oznacza to, że wszyscy wierni, którzy zostali ochrzczeni w parafii św. Grzegorza w Phoenix, będą musieli powtórzyć wszystkie ceremonie. Sam Arango zrezygnował z funkcji proboszcza z dniem 1 lutego.

Biskup Olmsted poinformował, że watykańska Kongregacja Nauki Wiary już w 2020 roku potwierdziła, iż sakrament rozpoczynający się od “Chrzcimy…”, jest nieważny. Tym samym wszystkie osoby, które zostały tak ochrzczone, muszą to zrobić ponownie.

Ksiądz Andres Arango żałuje swego błędu

Jak wyznał duchowny:

Ze smutkiem dowiaduję się, że przez całą moją posługę kapłańską dokonywałem nieważnych chrztów, regularnie używając nieprawidłowej formuły. Głęboko żałuję mojego błędu i tego, jak to wpłynęło na wielu ludzi w waszej parafii i w innych miejscach.

Czytaj również: Czy Kościół płaci podatki?

Diecezja utworzyła specjalny serwis dla wszystkich osób, których dotknęła ta nieszczęsna pomyłka. Tymczasem ksiądz Andres Arango wskazał, że dołoży wszelkich starań, aby naprawić zaistniałą sytuację.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close