GospodarkaPaństwoPolitykaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Belgia wprowadza prawo do 4-dniowego tygodnia pracy

Belgia zapewni pracownikom prawo do 4-dniowego tygodnia pracy

Belgowie będą mieli prawo do 4-dniowego tygodnia pracy bez utraty wynagrodzenia, w ramach rządowej zmiany krajowego prawa pracy, spowodowanej pandemią Covid. Opcja dla pracowników, aby pracować dłużej w celu uzyskania trzydniowego weekendu, znalazła się wśród pakietu reform gospodarczych uzgodnionych w ramach koalicji rządzącej we wtorek. Firmy będą mogły odrzucić prośbę pracownika o skrócenie tygodnia pracy – w którym będzie on pracował po tyle samo godzin – ale będą musiały uzasadnić swoją odpowiedź na piśmie.

Premier Belgii, Alexander De Croo, powiedział, że celem reform rynku pracy, w tym nowych zasad dotyczących pracy w nocy, jest stworzenie bardziej dynamicznej i produktywnej gospodarki.

Jeśli porównamy nasz kraj z innymi, często widać, że jesteśmy o wiele mniej dynamiczni. Po dwóch trudnych latach rynek pracy ewoluował. Dzięki tej umowie wyznaczamy standardy dobrej gospodarki.

– powiedział.

De Croo powiedział, że jego administracja musi zachęcić więcej osób do pracy, ponieważ tylko 71,4% osób w wieku od 20 do 64 lat ma pracę – o 10 punktów procentowych mniej niż w Holandii i Niemczech.

Czytaj też: Czterodniowy tydzień pracy – dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie?

Prawo do 4-dniowego tygodnia pracy będzie miało kilka regulacji

Belgijska siedmiopartyjna koalicja federalna postawiła sobie za cel zwiększenie odsetka pracujących do 80% do 2030 roku. De Croo powiedział, że kluczem do podniesienia wskaźnika zatrudnienia jest większa “wolność dla pracownika” i prawo do 4-dniowego tygodnia pracy właśnie to ma umożliwić. Jednak w reformach uwzględniono również sztywne zasady, którym od dawna sprzeciwiają się grupy biznesowe.

Firmy zatrudniające 20 lub więcej pracowników będą musiały zaoferować swoim pracownikom możliwość “odłączenia się” po godzinach pracy, co oznacza, że nie będą oni musieli odbierać telefonów ani odpowiadać na e-maile między 23:00 a 5:00 rano. Pracownicy będą mogli również wnioskować o zmianę godzin pracy z tygodnia na tydzień i oczekiwać od pracodawcy uzasadnionej odpowiedzi w tej sprawie. Pracownicy zatrudnieni w zmiennych godzinach pracy będą również musieli znać swoje godziny pracy z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Jednakże, zgodnie z nowymi przepisami prawa pracy, stawka wynagrodzenia za pracę w nocy wejdzie w życie dopiero po północy, a nie jak obecnie po godzinie 20:00.

Pandemia Covid zmusiła nas do bardziej elastycznej pracy. Rynek pracy musiał się do tego dostosować.

– powiedział De Croo.

Prawo do 4-dniowego tygodnia pracy zostało przetestowane na Islandii w latach 2015-2019 i od tego czasu krótsze tygodnie pracy stały się wyborem 85% ludności pracującej w tym kraju. Sześciomiesięczny okres próbny czterodniowego tygodnia pracy ma rozpocząć się w 2023 r. w Szkocji, a rząd udostępnił uczestniczącym w projekcie firmom fundusz w wysokości 10 milionów funtów. Z kolei w poniedziałek komisarz ds. przyszłych pokoleń w Walii, Sophie Howe, wezwała rząd walijski do zaoferowania takiej opcji w sektorze publicznym.

Czytaj też: Czterodniowy tydzień pracy? Czy to ma jakiś sens?

Źródło: The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close