Biznesowi celebryciKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaŚwiatTechnologie

Rusza Truth Social, czyli platforma społecznościowa Trumpa

Truth Social uruchomiona

Platforma mediów społecznościowych Donalda Trumpa, Truth Social, pojawiła się w ograniczonej formie w amerykańskim sklepie Apple App Store. Niektórzy z pierwszych użytkowników mieli problemy z zarejestrowaniem konta. Szef projektu i były kongresman Devin Nunes powiedział, że aplikacja ma być w pełni gotowa do końca marca.

Serwis Truth Social, stworzony przez działającą od roku firmę Trump Media & Technology Group (TMTG), został wcześniej udostępniony około 500 beta testerom. W zeszłym tygodniu Donald Trump Jr udostępnił w sieci społecznościowej zrzut ekranu przedstawiający pierwszą “prawdę” [tak nazywać się będą posty na portalu – przyp. red.] swojego ojca.

Jesienią ubiegłego roku żartownisie odkryli testową wersję strony internetowej aplikacji i, jak donosi Washington Post, przyjęli nazwę użytkownika donaldjtrump. Według App Store Truth Social miał już jedną aktualizację “poprawek błędów” i jest teraz w wersji 1.0.1.

Komentatorzy zwrócili uwagę, że nowa platforma bardzo przypomina Twittera. Przyciski przypominają te związane z funkcjami Twittera: reply, retweet i like. Twitter zablokował byłego prezydenta po zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia 2021 r., twierdząc, że złamał on zasady dotyczące gloryfikacji przemocy.

Truth Social

Czytaj też: Księgowi Trumpa twierdzą, że jego raporty finansowe są niewiarygodne

O całkowitym braku “cenzury” nie może być mowy

Na swojej stronie internetowej Truth Social opisuje siebie jako “platformę społecznościowo-medialną wielkiego formatu, która zachęca do otwartej, wolnej i uczciwej globalnej rozmowy bez dyskryminacji ideologii politycznej”. Trump chce, aby platforma promowała “wolność słowa” i unikała “cenzury”, tak, jak według byłego prezydenta USA, ma to miejsce w serwisach takich jak Twitter czy Facebook. Wśród konserwatystów powszechny jest pogląd, że firmy mediów społecznościowych z Doliny Krzemowej ograniczają wolność słowa, usuwając posty i użytkowników.

Nie możemy korzystać z usług żadnej z dużych firm technologicznych.

– powiedział konserwatywnej sieci Newsmax Devin Nunes, który w grudniu zrezygnował z członkostwa w Kongresie, by zostać dyrektorem generalnym TMTG.

Nunes obiecał, że Truth Social będzie “doświadczeniem wolnym od cenzury”. Jednak każda platforma społecznościowa w App Store i Google Play musi usuwać treści, które łamią zasady, a prawdziwie nieocenzurowana platforma wkrótce zostałaby zablokowana.

Firmy takie jak Twitter miały lata na rozwinięcie swoich platform i zbudowanie grupy odbiorców. Myślę, że Trump wkrótce odkryje, że jest to o wiele trudniejsze, niż mu się wydaje. Gdyby to było łatwe, zrobiłby to już sześć miesięcy temu.

– zauważa Darrell West, starszy specjalista ds. innowacji technologicznych w ośrodku analitycznym Brookings Institution.

Czytaj też: Trump zyskał miliard dolarów na platformę Truth Social

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close