PaństwoPrawoŚwiatTransportTurystyka

Kraje bałtyckie zamykają przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich

Wojna na Ukrainie zatacza coraz większe kręgi. Kiedy Wielka Brytania jako pierwsza wprowadziła zakaz lądowania dla rosyjskich przewoźników, nie wszyscy spodziewali się, że za tym pójdą inne kraje europejskie. Tymczasem okazuje się, że wszystkie kraje bałtyckie również przyłączyły się do zakazu lotów i Aeroflot musi sporo się nagimnastykować, aby latać po europejskim niebie.

Europa zamyka przestrzeń powietrzną dla Aeroflot i innych rosyjskich linii

Polska jako jeden z pierwszych krajów wprowadziła zakaz lotów rosyjskich przewoźników nad swoim niebem. W ślad za tym poszły m.in. Bułgaria, Czechy, a nawet Słowenia. Na dodatek zakaz wprowadziły kraje bałtyckie, przez co Aeroflot ma poważne problemy z międzylądowaniami.

Co więcej, amerykańska linia Delta Air Lines zerwała współpracę z rosyjskim przewoźnikiem, czego skutkiem może być niemal całkowite odcięcie Aeroflotu od rynku amerykańskiego.

Czytaj również: Spadek wartości Rubla. Rosyjska giełda traci 250 mld USD na wartości

Jak widać na poniższej mapie — Rosja jest niemal odcięta od Europy Zachodniej. Z tego powodu Aeroflot i inni rosyjscy przewoźnicy mogą mieć o wiele większe problemy z dotarciem do wybranych destynacji. To z kolei spowoduje dużo droższe ceny biletów lotniczych a w dalszej perspektywie — znacznie mniejszą atrakcyjność dla klientów.

Aby rosyjskie przewoźnicy mogli w ogóle starać się dostać do Królewca, rosyjskie samoloty muszą się namęczyć, o czym informuje serwis NEXTA.

Aeroflot ma kłopoty. Przez nowe sankcje przewoźnik może mieć spore problemy z płynnością finansową

Tymczasem Rosja odpowiedziała zamknięciem przestrzeni powietrznej dla linii lotniczych z Polski, Bułgarii i Czech. Polska linia lotnicza LOT potwierdziła również, że odwołuje wszystkie loty w kierunku Moskwy i St. Petersburga i innych rosyjskich miast.

Czytaj również: Turcja zamknęła cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskich statków?

Obecnie polski zakaz został wprowadzony dla rosyjskich przewoźników do 26 maja 2022 do godziny 23:59. Niemniej jednak wiele wskazuje na to, że zakaz będzie przedłużany, jeśli sytuacja na wschodzie Europy się nie uspokoi.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close