PaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Darczyńcy przelali ukraińskiemu wojsku miliony dolarów w Bitcoinach

Darczyńcy wspierają Ukrainę kryptowalutami

Analitycy kryptowalutowi twierdzą, że do tej pory co najmniej 13,7 mln dolarów zostało przekazanych na działania obronne ukraińskiego wojska, poprzez anonimowe darowizny w Bitcoinach. Naukowcy z Elliptic, firmy zajmującej się analizą blockchain, twierdzą, że ukraiński rząd, organizacje pozarządowe i grupy wolontariuszy zebrały pieniądze, reklamując w internecie swoje adresy portfeli Bitcoin. Do tej pory darczyńcy przekazali ponad 4 000 darowizn w kryptowalutach, przy czym jeden nieznany darczyńca przekazał organizacji pozarządowej Bitcoiny o wartości 3 mln dolarów. Mediana darowizny wynosi 95 dolarów.

W sobotę po południu na oficjalnym koncie rządu Ukrainy na Twitterze pojawił się komunikat: “Stańcie z mieszkańcami Ukrainy. Przyjmujemy teraz darowizny w kryptowalutach. Bitcoin, Ethereum i USDT”. Opublikowano adresy do dwóch portfeli kryptowalutowych, które w ciągu ośmiu godzin zebrały 5,4 mln dolarów w Bitcoin, Ethereum i innych kryptowalutach. Ukraińskie Ministerstwo Cyfryzacji twierdzi, że ostatni apel o darowizny ma na celu “pomoc ukraińskim siłom zbrojnym”, ale nie chciało wyjaśnić, w jaki sposób pieniądze zostaną wydane.

Podczas gdy niektóre firmy crowdfundingowe i płatnicze odmówiły zezwolenia na przekazywanie darowizn na rzecz grup wspierających ukraińskie wojsko, kryptowaluty stały się potężną alternatywą.

– mówi założyciel Elliptic, Tom Robinson.

Czytaj też: Zachód odciął rosyjskie banki od systemu płatności Swift

Rosja wykorzystuje skradzione kryptowaluty do własnych celów?

W piątek platforma Patreon ogłosiła, że zawiesiła stronę z darowiznami dla “Come Back Alive“, ukraińskiej organizacji pozarządowej, która od 2014 roku zbiera pieniądze dla ukraińskich sił w strefach konfliktu. Patreon stwierdził, że organizacja naruszyła politykę firmy.

Nie pozwalamy na wykorzystywanie Patreona do finansowania broni lub działalności wojskowej.

– stwierdzono w oświadczeniu.

Pozyskiwanie funduszy w kryptowalutach staje się coraz bardziej widoczną częścią współczesnych konfliktów na całym świecie. Wydaje się jednak, że oszuści również wykorzystują obecną sytuację na Ukrainie, oszukując niczego niepodejrzewających użytkowników. Elliptic twierdzi, że znaleziono co najmniej jeden post w mediach społecznościowych, który kopiował legalny tweet od organizacji pozarządowej, ale autor zamienił adres portfela Bitcoin, przypuszczalnie na swój własny.

Darczyńcy nie powinni mieć jednak złudzeń na temat tego, czy wspierać ukraińskie wojsko. Analiza Chainalysis sugeruje, że 74% wszystkich pieniędzy zarobionych dzięki atakom ransomware w 2021 roku trafiło do hakerów powiązanych z Rosją. Mowa tu o ponad 400 milionach dolarów w kryptowalutach.

Czytaj też: Rosja, przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close