BankowośćFinanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Rosyjski rubel upadł i sobie wiadomo co rozwalił XD

Rubel notuje historyczne spadki

Rosja ponad dwukrotnie zwiększyła swoją główną stopę procentową po tym, jak rosyjski rubel spadł o 30% w wyniku nowych zachodnich sankcji. Bank Rosji poinformował, że podniósł stopę procentową do 20% z 9,5%, aby złagodzić skutki spadku rubla. Prawdopodobnie notowania rosyjskiej waluty spadną jeszcze bardziej, ale w chwili pisania tego artykułu wiadomo już, że rosyjska giełda dziś się nie otworzy.

Rynki europejskie spadły z powodu obaw o stabilność finansową, przy czym londyński FTSE 100 spadł o ponad 1%, a Paryż i Frankfurt o około 2%. Cena ropy naftowej podskoczyła o 4,5%, a dolar i złoto wzrosły, ponieważ inwestorzy szukali bezpieczniejszych miejsc na lokowanie swoich pieniędzy.

Nagła podwyżka stóp procentowych przez bank centralny Rosji była próbą powstrzymania gwałtownej deprecjacji wartości rubla w stosunku do dolara, która grozi utratą siły nabywczej tej waluty i zniszczeniem oszczędności zwykłych Rosjan. Wielka Brytania, wraz z USA i UE, odcięła rosyjskie banki od systemu SWIFT oraz rynków finansowych na Zachodzie, zakazując transakcji z bankiem centralnym, państwowymi funduszami inwestycyjnymi i ministerstwem finansów. Kanclerz Rishi Sunak powiedział, że środki te są dowodem “determinacji Wielkiej Brytanii w stosowaniu surowych sankcji gospodarczych w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę”.

W weekend bank centralny Rosji zaapelował o spokój w obawie, że nowe sankcje finansowe mogą wywołać panikę. Powiedział, że ma “niezbędne zasoby i narzędzia do utrzymania stabilności finansowej”. Szturm na rosyjskie banki spowodowałby, że zbyt wielu ludzi próbowałoby wypłacić pieniądze. Mimo zapewnień banku, Rosjanie masowo wypłacają gotówkę. Na filmach zamieszczonych w mediach społecznościowych widać długie kolejki ustawiające się przy bankomatach i kantorach w Moskwie, zaniepokojonych tym, że ich karty bankowe mogą przestać działać lub że zostaną nałożone limity na ilość gotówki, którą mogą wypłacić.

Czytaj też: Darczyńcy przelali ukraińskiemu wojsku miliony dolarów w Bitcoinach

Rosjanie masowo wypłacają ruble

W zeszłym tygodniu bank centralny Rosji został zmuszony do zwiększenia ilości pieniędzy dostarczanych do bankomatów po tym, jak popyt na gotówkę osiągnął najwyższy poziom od marca 2020 roku. W poniedziałek bank centralny poinformował, że nakazał brokerom wstrzymanie realizacji wszystkich zamówień zagranicznych osób prawnych i fizycznych na sprzedaż rosyjskich inwestycji. Will Walker-Arnott, starszy menedżer inwestycyjny w Charles Stanley, powiedział w programie BBC Today, że “wszystko wskazuje na to, że Rosja staje się coraz bardziej ekonomicznym pariasem, coraz bardziej odizolowanym od światowego systemu finansowego”.

Odcięcie rosyjskich banków od międzynarodowego systemu płatności Swift jest najostrzejszym jak dotąd środkiem nałożonym na Moskwę w związku z wojną na Ukrainie. Zamrożone zostaną również aktywa rosyjskiego banku centralnego, co ograniczy możliwość dostępu tego kraju do jego zagranicznych rezerw. Celem sankcji jest “dalsza izolacja Rosji od międzynarodowego systemu finansowego”.

W poniedziałek Europejski Bank Centralny (EBC) ogłosił, że kilka europejskich filii Sberbanku, który jest w większości własnością rosyjskiego rządu, upadło lub może upaść z powodu kosztów reputacji związanych z wojną na Ukrainie. Sberbank Europe AG, którego łączne aktywa na koniec ubiegłego roku wynosiły 13,64 mld euro, oraz jego chorwackie i słoweńskie jednostki, doświadczyły w ostatnich dniach gwałtownego odpływu depozytów i prawdopodobnie nie będą w stanie spłacić swoich długów lub innych zobowiązań.

Czytaj też: Krach walutowy w Rosji! Ludzie masowo wypłacają pieniądze z bankomatów

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close