BankowośćGospodarkaHandelInwestycjePaństwoŚwiat

Szwajcaria zamraża majątek Putina i Ławrowa. Bandyci będą bankrutami?

Wojna na Ukrainie zatacza coraz szersze kręgi, a Rosjanie dostają aż miło. Kolejne państwa dołączają do sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej, a kurs rubla spada na łeb na szyję. Nic tylko się cieszyć. Tymczasem Szwajcaria, która do tej pory bawiła się w neutralność, dobiła rosyjskich oligarchów, włączając Putina i Ławrowa. Oznacza to, że Sowieci już niedługo potracą swoje głęboko ukryte majątki.

Szwajcaria zamraża majątki rosyjskich oligarchów. Putin straci miliardy dolarów

Putin nie mógł spodziewać się takiej reakcji Zachodu. Despota zapewne zakładał, że świat znowu zareaguje “zaniepokojeniem” oraz będzie wysyłał smutne wiadomości na Facebooku. Tymczasem odłączenie Rosji od systemu płatności SWIFT, wysyłanie broni od wszystkich krajów NATO (w tym ofensywnej), oraz niespotykane dotąd sankcje na pewno dały mu do myślenia.

Niemniej jednak wielu oligarchów sądziło, że dobrze zachowane majątki na szwajcarskich kontach pozwolą im wieść dostatnie życie. Nic bardziej mylnego, ponieważ Szwajcarzy dołączyli do narodów, które powiedziały twarde DOŚĆ.

I bardzo k***a dobrze” – cytując klasyka.

Historyczna decyzja Szwajcarii, która dołączyła do wspólnych sankcji z całym światem, mogła zaskoczyć wszystkich. Odcięcie Rosji od SWIFT i restrykcje wobec rosyjskiego banku centralnego spowodowały całkowite załamanie rosyjskiej waluty. Szwajcaria, która do tej pory ostrożnie podchodziła do tego typu możliwości, nie mogła więcej zgodzić się na brutalność rosyjskiej agresji.

Czytaj również: Rosyjski rubel upadł i sobie wiadomo co rozwalił XD

Oprócz poważnego uderzenia w rosyjskich oligarchów, rząd z Berno (Szwajcaria nie ma oficjalnej stolicy) zadecydował o czymś jeszcze. Otóż nie tylko oszczędności moskiewskich krezusów zostaną zamrożone, ale również Władimira Putina, Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina. Ponadto nałożono zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.

Jak podkreśla niemieckojęzyczna gazeta Bild, powołując się na serwis Swissinfo, na kontach szwajcarskich banków jest nawet 1/3 wszystkich fortun rosyjskich oligarchów. Wszystko dlatego, że ponad 80% rosyjskiego handlu towarami przechodzi przez banki w Szwajcarii.

Decyzja Szwajcarów jest o tyle istotna, ponieważ jeszcze w ostatnim czasie zgrywała neutralną i nic nie zapowiadało zmian w tym zakresie. Wszystko zmieniło jednak zachowanie samych Rosjan, którzy w bezprecedensowy sposób zaatakowały Ukrainę. Ataki na cywilów, szkoły, szpitale tylko utwierdziły świat w przekonaniu, że Putin i jego klika, to szaleńcy, którzy znajdą się tam gdzie ich miejsce – czyli na śmietniku historii tuż obok Hitlera, Stalina, czy Mao Zedonga.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close