BankowośćPrawo

Visa i Mastercard zawieszone w Rosji. China UnionPay wejdzie do gry?

Informacja o tym, że VISA i Mastercard zawieszają swoje usługi w Rosji, szturmem podbiła polski Internet. Problem jedynie w tym, że nie jest to do końca prawda. Raz, że dotyczy to tylko sytuacji, że karty oby dostawców nie będą działać poza Rosją. Dwa, że karty wydane poza Federacją Rosyjską nie będą działać w tym kraju. Niemniej jednak do gry mogą wejść Chiny, dla których Rosja może stać się zwykłym wasalem.

VISA i Mastercard zawieszają usługi w Rosji

VISA i Mastercard zawieszają swoje usługi w Rosji. Istotnym jest jednak fakt, że wszyscy lokalni posiadacze kart będą dalej mogli wykorzystywać je na terenie kraju. Niemniej jednak nie będzie to możliwe już za granicą, co w dobie obecnej alienacji i odcięcia od sąsiednich państw nie powinno być czymś szczególnych.

Przedstawiciele Mastercard poinformowali, że:

Od ponad tygodnia świat przygląda się szokującym wydarzeniom, będącym efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nasi koledzy, nasi klienci i nasi partnerzy zostali dotknięci w sposób, którego większość z nas nie mogła sobie wyobrazić.

Karty wydawane przez rosyjskie banki nie będą już obsługiwane przez sieć Mastercard. Każda karta Mastercard wydana poza granicami kraju nie będzie działać u rosyjskich sprzedawców ani w bankomatach.

Źródło: Mastercard

Zobacz również: Rosyjski biznesmen oferuje milion dolarów za dorwanie Putina

O następującej blokadzie informuje także VISA:

Wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa, które zostały wydane w Rosji, przestaną działać poza tym krajem. Ponadto karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej.

Źródło: VISA

Nie tylko VISA i Mastercard zablokowały swoje usługi w Rosji. Do dwójki największych operatorów dołączył także American Express, o czym powiadomił dyrektor generalny spółki Stephen Squeri. Mimo że działalność amerykańskiego dostawcy w Rosji jest niewielka, to i tak sankcje mogą uderzyć w wielu przedsiębiorców.

Sankcje na Rosję uderzają w zwykłych obywateli. Tymczasem Moskwa wybiera Chiny

Mimo że Rosyjski Bank Centralny uspokaja obecną sytuację, to miliony Rosjan czuje coraz większy przytłaczający aspekt panujących sankcji. Nie tylko rubel jest niemal bezwartościowy, ponieważ zarówno Google Pay, jak i Apple Pay zawiesiło swoje usługi na terenie Federacji Rosyjskiej.

Szybko się okazało, że rosyjskie banki chcą ominąć obecne sankcje w dość zaskakujący sposób. Otóż zarówno największy rosyjski kredytodawca Sberbank oraz Alfa Bank i Tinkoff poinformowały, że przechodzą na chiński system operatora kart UnionPay. Jest to system, który połączony jest z rosyjską siecią Mir, więc implementacja systemu nie jest większym problemem.

Czytaj również: Rosyjski Aeroflot usunięty z systemów rezerwacyjnych. Grozi im upadek

Niemniej jednak oznacza to jednocześnie, iż Rosja będzie rozliczała się w chińskich Yuanach. A to w końcowym fazie oznacza uzależnienie Moskwy od Pekinu, co może doprowadzić do jeszcze większych problemów ekonomicznych w tym kraju.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close