GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Zara, PayPal i Samsung też wycofują się z Rosji. Zasługa wicepremiera?

Zara, PayPal i Samsung też wycofują się z Rosji

Zara, PayPal i Samsung to kolejne międzynarodowe firmy, które zawiesiły handel w Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Właściciel sieci odzieżowej, Inditex, zamknie od niedzieli wszystkie 502 sklepy swoich ośmiu marek, w tym Bershka, Stradivarius i Oysho. Gigant płatniczy PayPal jako powód zamknięcia swoich usług podał “brutalną agresję militarną na Ukrainie”. Samsung – największy dostawca smartfonów do Rosji – wstrzymuje dostawy z powodu “wydarzeń geopolitycznych”. Inne światowe marki, takie jak Apple, H&M i Ikea, już wstrzymały sprzedaż w Rosji.

W obecnych okolicznościach Inditex nie może zagwarantować ciągłości operacji i warunków handlowych w Federacji Rosyjskiej i tymczasowo zawiesza swoją działalność.

– powiedział właściciel firmy Zara.

Adam Cochrane, analityk Deutsche Bank Research, powiedział agencji Reuters, że trudności logistyczne i słaby rubel – skutkujące dużymi podwyżkami cen dla rosyjskich konsumentów – utrudnią “działalność wszystkim detalistom importującym do Rosji”.

Inne marki, które wstrzymały swoją działalność w Rosji, to m.in:

  • Apple
  • Ikea
  • H&M
  • Boohoo
  • Rolls Royce
  • Burberry
  • Jaguar Land Rover (JLR)
  • General Motors
  • Aston Martin
  • Netflix

Czytaj też: Microsoft też przestaje sprzedawać produkty w Rosji

Wicepremier Ukrainy poprosił PayPal i Samsunga o wycofanie się z Rosji

Firma PayPal, zajmująca się płatnościami online, również zamknęła swoje usługi w Rosji, ale zapowiedziała, że będzie wspierać wypłaty “przez pewien czas”. Dzięki temu salda kont zostaną rozdysponowane “zgodnie z obowiązującym prawem i regulacjami”. Ukraiński rząd wzywał PayPal do opuszczenia Rosji i pomocy jej urzędnikom w zbieraniu funduszy.

Samsung, wiodący dostawca smartfonów w Rosji, wyprzedzający Xiaomi i Apple, wstrzyma dostawy do tego kraju. Nie jest jasne, czy sklepy Samsunga w Rosji zostaną zamknięte. Według doniesień, wicepremier Ukrainy Mykhailo Fedorov, który jest odpowiedzialny za operacje cyfrowe, napisał do wiceprezesa Samsunga z prośbą o tymczasowe zaprzestanie dostaw usług i produktów do Rosji.

Wierzymy, że takie działania zmotywują młodzież i aktywnych mieszkańców Rosji do proaktywnego powstrzymania haniebnej agresji militarnej.

– napisał Fedorov w liście opublikowanym w piątek na swoim koncie na Twitterze.

W oświadczeniu południowokoreańska firma poinformowała, że “będzie nadal aktywnie monitorować złożoną sytuację, aby określić swoje dalsze kroki”.

Czytaj też: Putin o zachodnich sankcjach: Przypominają wypowiedzenie wojny

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close