Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolskaPrawoŚwiat

UOKiK apeluje: Weryfikujcie zbiórki na Ukrainę i czytajcie regulaminy

Zbiórki na Ukrainę – uważajcie na kruczki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje, by weryfikować zbiórki na Ukrainę. Do prezesa UOKiK docierają skargi na podwójne przewalutowanie wpłaty na pomoc ofiarom wojny. Urząd wszczął postępowanie wyjaśniające i wystąpił do pośredników płatności, czyli spółki PayPal oraz Meta.

Zachęcam do niesienia pomocy ofiarom i uchodźcom wojny w Ukrainie. Wszystkie informacje o tym, co możemy zrobić dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl. Jeśli decydujemy się na wsparcie finansowe, to sprawdźmy dokładnie cel zbiórki i jej zasady. Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, by konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania.

– mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny otrzymał skargę od jednego z darczyńców, który chciał pomóc ofiarom wojny, wpłacając na jedną ze zbiórek udostępnionej na Facebooku przez organizację charytatywną. Darczyńca twierdzi, nie miał świadomości, że jego konto zostanie pomniejszone nie tylko o kwotę przelewu, ale także o koszt podwójnego przewalutowania tych środków: ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro.

Czytaj też: Platforma krypto Coinbase blokuje tysiące portfeli powiązanych z Rosją

UOKiK: Weryfikujcie zbiórki na Ukrainę

Prezes Urzędu wszczął postępowanie wyjaśniające i objął nim spółki PayPal oraz Meta. Celem kontroli jest ustalenie, czy darczyńcy wspierający ofiary wojny w Ukrainie są prawidłowo informowani o kilkukrotnym przewalutowaniu ich środków, co skutkuje pobraniem z konta wyższych kwot niż kwoty darowizny.

Prezes Urzędu zachęca, aby dokładnie weryfikować zbiórki na Ukrainę i czytać regulaminy pośredników płatności. Zaleca, aby nie klikać w linki otrzymane SMS-em, namawiające do wpłaty, lub wiadomości e-mail, które rzekomo mają pochodzić od obywateli Ukrainy, proszących o przekaz pieniężny. UOKiK apeluje, aby wpłacać pieniądze oficjalnie działającym organizacjom charytatywnym, a nie na indywidualne konta.

Atak Rosji na Ukrainę trwa już 14. dzień. Szacuje się, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już co najmniej 13 tysięcy osób, a kilka tysięcy zostało rannych. Rosjanie bombardują miasta, szkoły, szpitale i inne obiekty cywilne. Według danych OZN co najmniej 2 miliony Ukraińców uciekło z kraju, a ponad połowa z nich trafiła do Polski. Rząd Ukrainy szacuje, że szkody finansowe wywołane agresją Rosji przekroczył już 10 miliardów dolarów.

Czytaj też: Wielka Brytania uchwaliła nowe przepisy, które uderzą w rosyjskich oligarchów

Źródło: UOKiK

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close