Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaMedia

Elon Musk wypłaci tysiące dolarów pracownikom walczącym na Ukrainie

Elon Musk od pierwszych dni bezpardonowego ataku Rosji na Ukrainę, wspiera kijowskie władze. Szef Tesli szybko przeszedł od słów do czynów, ponieważ zapowiedział, że zapłaci wszystkim pracownikom, którzy wybierają się walczyć z okupantami. I to od razu trzymiesięczną pensję.

Elon Musk wspiera ukraińskich pracowników, którzy zostali powołani na wojnę z Rosją

Wojna na Ukrainie nieprzerwanie przynosi ofiary wśród ludności cywilnej. Giną mężczyźni, kobiety, dzieci, starcy, niszczone są zabytki, infrastruktura drogowa i budynku użyteczności publicznej. Rosyjscy faszyści nie cofną się przed niczym, aby spróbować stłamsić ukraiński ruch oporu. Choć w polu walki przegrywają, uciekają, poddają się, a potem płaczą do kamery, że przybyli jedynie na ćwiczenia.

Czytaj również: Brytyjscy dokerzy wciąż nie rozładowują statków z rosyjskim paliwem

Temu wszystkiemu przygląda się niemal z boku Elon Musk, czyli jeden z najbogatszych (o ile nie najbogatszy) człowiek na Ziemi, właściciel Tesli, SpaceX, czy BoringCompany. Miliarder bezceremonialnie od początku wspiera Kijów w dążeniu do pokonania okupanta, o czym kilkukrotnie wspomniał w mediach społecznościowych. Biznesmen napisał ostatnio, aby Ukraina się mocno trzymała oraz wspiera Rosjan, którzy nie zgadzają się na obecną dyktaturę.

Tesla zapłaci trzymiesięczne wynagrodzenie ukraińskim pracownikom

Musk szybko również przeszedł od słów do czynów, ponieważ wskazał, iż zapłaci pracownikom Tesli, którzy zdecydują się walczyć na Ukrainie. Jak informuje CNBC, Tesla w wewnętrznym mailu do pracowników, poinformowała, iż każdy ochotnik, który będzie walczył na Ukrainie, otrzyma trzymiesięczne wynagrodzenie.

Mail był skierowany do ukraińskich pracowników, choć nie jest pewne, czy dotyczyło również osób innej narodowości. Pewnym faktem jest jednak to, iż wiadomość była skierowana do pracowników w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

W mailu wysłany od dyrektora Tesli na rynek Europy Północnej Axela Tangena, czytamy:

[…] Dla każdego pracownika Tesli, który jest obywatelem Ukrainy i został poproszony o powrót na Ukrainę w celu odbycia czynnej służby jako rezerwista, utrzymamy jego zatrudnienie i wynagrodzenie przez 3 miesiące, z możliwością oceny po tym okresie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tesla uruchomiła darmowe ładowanie na stacjach graniczących z Ukrainą, aby wesprzeć osoby dotknięte niedawną inwazją. W ciągu kilku godzin od wdrożenia, Tesla wysłała e-maile do lokalnych właścicieli z informacją, że kilka stacji Supercharger w pobliżu Ukrainy może być bezpłatnie używanych przez pojazdy elektryczne Tesli i innych firm.

Choć Tesla oficjalnie nie działa na terenie Ukrainy, każdy z około 5 000 właścicieli Tesli w tym kraju może korzystać z darmowego ładowania na wybranych stacjach w Polsce, na Węgrzech i Słowacji.

Elon Musk wspiera Ukrainę

W mailu pochwalono również pracowników Tesli, którzy pomagali w dostarczeniu na Ukrainę satelitarnego serwisu Starlink. Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy Ukrainy mogą mieć ciągły dostęp do Internetu. Decyzja amerykańskiej spółki nadeszła w krótkim czasie po oficjalnej prośbie wystosowanej przez wicepremiera Ukrainy Mykhaila Fedorova. Wówczas Elon Musk szybko zareagował i przekazał Ukrainie niezbędny sprzęt.

Jak informuje CNBC:

Zespół Tesla Energy zmontował i dostarczył m.in. systemy magazynowania energii z akumulatorów litowo-jonowych, znane jako Tesla Powerwalls, do uruchomienia sprzętu Starlink na Ukrainie.

Do montażu systemów Starlink i Powerwall pracownicy Tesli użyli inwerterów i kabli ładowania, które zostały podarowane przez certyfikowanych instalatorów Tesli z tego regionu.

Czytaj również: Nastolatek śledzący Elona Muska odrzucił ofertę darmowej Tesli

Niemniej jednak na sugestię, aby odłączyć Rosję z systemu Starlink, Musk odpowiedział, że nie ma takiej możliwości. Wszystko dlatego, że zagroziłoby to wolności słowa, której i tak praktycznie nie ma w Federacji Rosyjskiej.

Po tym, jak minie trzy miesiące, Tesla zobligowała się do analizy sytuacji na froncie. Wówczas przedstawiciele firmy zadecydują o dalszych krokach finansowania swoich pracowników.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close