GospodarkaInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

MFW zatwierdza finansowanie awaryjne Ukrainy w wysokości 1,4 mld USD

MFW zatwierdza wsparcie dla Ukrainy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził 1,4 mld dolarów finansowania kryzysowego dla Ukrainy, która walczy z rosyjską inwazją. MFW przewiduje, że w tym roku Ukrainę czeka głęboka recesja. Szacuje się, że od rozpoczęcia wojny dwa tygodnie temu kraj opuściło ponad 2 mln osób. Na początku tego tygodnia Bank Światowy zatwierdził pakiet finansowy dla Ukrainy o wartości 732 mln dolarów i planuje dalszą pomoc gospodarczą na najbliższe miesiące.

Rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę jest przyczyną ogromnego kryzysu humanitarnego i gospodarczego. Tragiczne ofiary śmiertelne, ogromny napływ uchodźców oraz ogromne zniszczenia infrastruktury i zdolności produkcyjnych, powodują ogromne cierpienie ludzi i doprowadzą do głębokiej recesji w tym roku. Potrzeby finansowe są duże, pilne i mogą znacznie wzrosnąć w miarę trwania wojny.

– powiedziała w oświadczeniu dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa.

Georgiewa powiedziała, że pieniądze mają zaspokoić pilne potrzeby kraju i pomóc w złagodzeniu ogromnych skutków gospodarczych wojny. Fundusze zostaną wypłacone w ramach Instrumentu Szybkiego Finansowania MFW. Oznacza to, że w dużej mierze nie będą one obwarowane warunkami, które zwykle stawia się krajom – pożyczkobiorcom.

Czytaj też: Zachód odciął rosyjskie banki od systemu płatności Swift

Wsparcie MFW, tokeny NFT, Bitcoiny…

Finansowanie z MFW jest uzupełnieniem pakietu gospodarczego Banku Światowego o wartości 723 mln dolarów, który został ogłoszony na początku tygodnia. Pakiet ten składał się z dotacji i pożyczek, w tym 100 mln dolarów zadeklarowanych przez Wielką Brytanię. Bank Światowy poinformował, że kontynuuje prace nad pakietem wsparcia o wartości 3 miliardów dolarów na nadchodzące miesiące. Obiecał również dodatkową pomoc dla krajów sąsiednich, które przyjęły już łącznie około 2 mln uchodźców – głównie kobiet, dzieci i osób starszych – uciekających z Ukrainy.

W ostatnich dniach rząd Ukrainy podjął inne kroki w celu wsparcia rozdartej wojną gospodarki. W zeszłym tygodniu Ukraina zebrała 270 mln dolarów poprzez sprzedaż obligacji wojennych i ogłosiła, że planuje wyemitować tokeny NFT, aby pomóc sfinansować swoje siły zbrojne.

Oprócz NFT, Ukraina finansuje swoje wojsko za pomocą kryptowalut. Według analityków kryptowalutowych, do tej pory co najmniej 13,7 mln dolarów zostało przekazanych na działania obronne ukraińskiego wojska, poprzez anonimowe darowizny w Bitcoinach.

Czytaj też: Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close