HandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoSportŚwiat

Oligarcha Abramowicz nie sprzeda Chelsea FC. Brytyjski rząd przejął klub!

Abramowicz objęty sankcjami

Właściciel Chelsea FC, Roman Abramowicz, został objęty sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii w ramach odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę. Jest on jednym z siedmiu oligarchów, którzy zostali objęci nowymi sankcjami, w tym zamrożeniem aktywów i zakazem podróży. Na liście znajdują się również miliarderzy Igor Sieczin i Oleg Deripaska, obaj uważani za sojuszników Władimira Putina. Premier Boris Johnson powiedział, że “nie może być bezpiecznego schronienia” dla tych, którzy poparli inwazję.

Dzisiejsze sankcje są kolejnym krokiem w niezachwianym wsparciu Wielkiej Brytanii dla narodu ukraińskiego. Będziemy bezwzględnie ścigać tych, którzy umożliwiają zabijanie cywilów, niszczenie szpitali i nielegalną okupację suwerennych sojuszników.

– powiedział Johnson.

Rząd znalazł się pod presją, aby nałożyć sankcje na Abramowicza, który powiedział, że podjął “trudną decyzję” o sprzedaży Chelsea FC na początku tego miesiąca. Chelsea FC została odebrana Abramowiczowi w ramach zamrożenia jego aktywów, a sprzedaż klubu jest obecnie wstrzymana.

Rząd twierdzi, że wyda specjalną licencję, która pozwoli na realizację meczów, opłacenie pracowników i umożliwienie posiadaczom biletów uczęszczanie na mecze. Posiadacze karnetów sezonowych mogą nadal uczestniczyć w meczach, na które mają bilety, ale klub nie może już sprzedawać nowych biletów na mecze. Klubowy sklep z artykułami sportowymi zostanie zamknięty.

Czytaj też: Platforma krypto Coinbase blokuje tysiące portfeli powiązanych z Rosją

Co dalej z klubem?

55-letni Abramowicz ma rzekomo silne powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, czemu oczywiście zaprzecza. Rząd twierdzi, że Abramowicz, którego majątek szacuje się na 9,4 miliarda funtów, jest “jednym z niewielu oligarchów z lat 90-tych, którzy utrzymali swoją pozycję pod rządami Putina”. Oligarcha ma udziały w gigancie stalowym Evraz, Norilsk Nickel i sprzedał 73% udziałów w rosyjskiej firmie naftowej Sibneft państwowemu tytanowi gazowemu Gazpromowi za 9,87 mld funtów w 2005 roku.

Choć sankcje przeciwko niemu stawiają przyszłość Chelsea FC pod znakiem zapytania, ministrowie starali się zapewnić klub, że nie zostanie on “niepotrzebnie skrzywdzony”. W tweecie sekretarz ds. kultury Nadine Dorries powiedziała, że priorytetem jest pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy “umożliwili wsparcie reżimowi Putina”.

Wiem, że to wprowadza pewną niepewność, ale rząd będzie współpracował z ligą i klubami, aby utrzymać piłkę nożną, a jednocześnie zapewnić, że sankcje dotkną tych, których zamierzano uderzyć.

– stwierdziła.

Czytaj też: Wielka Brytania uchwaliła nowe przepisy, które uderzą w rosyjskich oligarchów

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close