Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Facebook nie będzie banować za nawoływanie do przemocy wobec Putina

Facebook zezwoli na nawoływanie do przemocy wobec Putina

Facebook i Instagram pozwolą użytkownikom w niektórych krajach na nawoływanie do przemocy wobec Władimira Putina i rosyjskich żołnierzy. Koncern Meta twierdzi, że tymczasowo zezwolił na niektóre brutalne wypowiedzi, takie jak “śmierć rosyjskim najeźdźcom”, które dotychczas normalnie łamałyby jej zasady. Dodał jednak, że nie zezwoli na nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich cywilów.

W świetle trwającej inwazji na Ukrainę, zrobiliśmy tymczasowy wyjątek dla osób dotkniętych wojną, aby mogli wyrazić gwałtowne uczucia wobec najeźdźczych sił zbrojnych.

– powiedział BBC rzecznik Mety.

Oficjalne ogłoszenie pojawiło się po tym, jak agencja informacyjna Reuters poinformowała, że ​​widziała wewnętrzne e-maile przedstawiające zmianę polityki serwisów. W e-mailach stwierdzono, że nawoływanie do śmierci przywódców będzie dozwolone, o ile wpisy nie będą zawierały innych celów, lokalizacji lub metod. W ramach znowelizowanej polityki użytkownicy w krajach takich jak Rosja, Ukraina i Polska będą mogli domagać się śmierci prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.

Czytaj też: TikTok ogranicza usługi w Rosji. Koniec kremlowskiej propagandy?

Rosjanie oburzeni xD

W odpowiedzi Rosja wezwała USA do powstrzymania “ekstremistycznej działalności” giganta mediów społecznościowych.

Żądamy, aby władze USA powstrzymały ekstremistyczną działalność Mety, podjęły środki w celu postawienia sprawców przed sądem. Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie dali właścicielom tych platform prawa do określania kryteriów prawdy i nastawiania narodów przeciwko sobie.

– zatweetowała ambasada Rosji w USA.

To mocne słowa, szczeólnie gdy weźmiemy pod uwagę, że rząd rosyjski wprowadził kilka dni temu nowe prawo, które cenzuruje obywateli. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy, kto nazwie inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę określeniem “wojna”, może trafić do więzienia na 15 lat. Z tego powodu wiele zagranicznych stacji i redakcji zdecydowało się zawiesić swoją działalność w Rosji, aby dziennikarze relacjonujący zbrodnie wojenne wojsk rosyjskich nie trafili do więzienia.

Rosja ogłosiła również w zeszłym tygodniu blokadę serwisu Facebook i innych platform, powołując się na 26 przypadków „”dyskryminacji” rosyjskich mediów przez Facebooka od października 2020 roku. Chociaż dostęp do strony był już wcześniej ograniczony w Rosji, nie była ona całkowicie niedostępna. Moskwa rozprawiła się z kilkoma platformami mediów społecznościowych w ramach, jak to określa, “operacji specjalnej” na Ukrainie.

Czytaj też: Rosja i Białoruś są bliskie bankructwa. Bank Światowy ostrzega przed problemami

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close