PaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Instagram zbanowany przez Rosję za “nawoływanie do przemocy”

Instagram zakazany w Rosji

Rosyjski państwowy urząd nadzorujący media Roskomnadzor twierdzi, że Instagram zostanie zablokowany w tym kraju z powodu “nawoływania do przemocy” wobec rosyjskich żołnierzy. Właściciel Instagrama, firma Meta, zapowiedziała kilka dni temu, że w niektórych krajach pozwoli swoim użytkownikom na nawoływanie do przemocy wobec prezydenta Rosji Władimira Putina i rosyjskich żołnierzy. Nie będzie jednak zezwalać na nawoływanie do przemocy wobec rosyjskich cywilów.

W świetle trwającej inwazji na Ukrainę, zrobiliśmy tymczasowy wyjątek dla osób dotkniętych wojną, aby mogli wyrazić gwałtowne uczucia wobec najeźdźczych sił zbrojnych.

– powiedział BBC rzecznik Mety.

W odpowiedzi na zmianę polityki Mety Rosja wezwała USA do powstrzymania “ekstremistycznej działalności” giganta mediów społecznościowych. W piątek rosyjska Prokuratura Generalna wezwała do wszczęcia dochodzenia karnego przeciwko Meta, powołując się na rosyjskie przepisy dotyczące propagandy i ekstremizmu.

Żądamy, aby władze USA powstrzymały ekstremistyczną działalność Mety, podjęły środki w celu postawienia sprawców przed sądem. Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie dali właścicielom tych platform prawa do określania kryteriów prawdy i nastawiania narodów przeciwko sobie.

– zatweetowała ambasada Rosji w USA.

Czytaj też: Facebook nie będzie banować za nawoływanie do przemocy wobec Putina

Instagram i Facebook z blokadą

Prokuratura Generalna zwróciła się też do państwowego organu nadzorującego media Roskomnadzoru o ograniczenie dostępu do Instagrama w związku z “rozpowszechnianiem materiałów informacyjnych zawierających nawoływanie do przeprowadzania brutalnych działań z użyciem przemocy przeciwko Rosjanom, w tym żołnierzom”. Meta jest właścicielem serwisów Instagram i Facebook, a także komunikatora WhatsApp. WhatsApp nie jest obecnie blokowany w Rosji, ponieważ jest to platforma do przesyłania wiadomości, a nie sieć społecznościowa.

Rosja ogłosiła również w zeszłym tygodniu blokadę serwisu Facebook i innych platform, powołując się na 26 przypadków „”dyskryminacji” rosyjskich mediów przez Facebooka od października 2020 roku. Chociaż dostęp do strony był już wcześniej ograniczony w Rosji, nie była ona całkowicie niedostępna. Moskwa rozprawiła się z kilkoma platformami mediów społecznościowych w ramach, jak to określa, “operacji specjalnej” na Ukrainie.

Przypomnijmy, że rząd rosyjski wprowadził kilka dni temu nowe prawo, które cenzuruje obywateli. Zgodnie z nowymi przepisami, każdy, kto nazwie inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę określeniem “wojna”, może trafić do więzienia na 15 lat. Z tego powodu wiele zagranicznych stacji i redakcji zdecydowało się zawiesić swoją działalność w Rosji, aby dziennikarze relacjonujący zbrodnie wojenne wojsk rosyjskich nie trafili do więzienia.

Czytaj też: Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close