PaństwoPolityka

Wołodymyr Zełenski zostanie rycerzem? Chce tego brytyjska Izba Gmin

Nie ma co ukrywać, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaskoczył cały świat, włączając w to Władimira Putina. Jego bohaterskość oraz nieprzejednana postawa wobec faszystowskiej Rosji sprawiła, iż Ukraińcy mają bardzo wysokie morale. Tym samym zaimponował wielu osobom, w tym parlamentarzystom z brytyjskiej Izby Gmin. Politycy chcą przy tym uhonorować słynnego Ukraińca,  wręczając mu dość interesującą nagrodę. Chcą bowiem uczynić z niego honorowego Rycerza Jej Królewskiej Mości.

Wołodymyr Zełenski otrzyma brytyjski tytuł szlachecki?

Wołodymyr Zełenski przez lata nie był brany poważnie. Wszystko ze względu na jego brak doświadczenia w polityce oraz pracę w roli komika, którym był przez lata swojej działalności. Jednakże w obliczu wojny nie uciekł z kraju, za to aktywnie wspiera swoich pobratymców. Nie uszło to uwadze światu, ponieważ w obliczu wojny w Ukrainie według wielu ekspertów powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla. Tak przynajmniej uważa parlamentarzysta norweskiej Partii Postępu Christian Tybring-Gjedde.

Czytaj również: 19-letni student publikuje trasy samolotów Putina i oligarchów z Rosji

Dodatkowo, jak informuje brytyjski dziennik The Mirror, Zełenski może otrzymać z rąk Izby Gmin tytuł honorowego rycerza. Jest to możliwe po tym, jak brytyjscy parlamentarzyści zgłosili jego kandydaturę do otrzymania tego niezwykłego tytułu. Posłowie wezwali Borisa Johnsona do uhonorowania prezydenta Ukrainy za niezwykłą odwagę i inspirujące przywództwo.

Wszystko przez jego niezwykłą determinację, a także słowa, które zapadły w pamięć tysiącom ludzi na całym świecie. Otóż gdy USA zaproponowało mu ewakuacje, Zełenski odpowiedział, że potrzebuje amunicji, a nie podwózki.

Czy w takim wypadku Zełenski będzie mógł być tytułowany mianem “Sir”? Otóż nie. Wszystko dlatego, że tylko obywatele Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów mogą otrzymać tak zaszczytne miano. Obcokrajowcy mogą otrzymać jedynie “honorowy” tytuł szlachecki, który nadawany jest za szczególne zasługi na tle humanitarnym. Jak jednak zaznaczył poseł Torysów Andrew Bridgen:

Wołodymyr Zełenski jest tak inspirującym liderem, że Putin wyznaczył cenę za jego głowę. Zamiast tego dajmy mu tytuł szlachecki.

Czytaj również: Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [ANALIZA]

Inni brytyjscy parlamentarzyści zgodnie wskazali, że nagroda — choć tylko symboliczna — potwierdzi zasługi Zełenskiego na polu walki o wolność swojego kraju. Z kolei Putin ma zostać oficjalnie oskarżony za zbrodniarza wojennego, co w obecnej sytuacji jest kwestią oczywistą.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close