Kultura i sztukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Rosyjska baletnica ucieka z kraju po potępieniu wojny w Ukrainie

Rosyjska baletnica ucieka z kraju po potępieniu wojny

Czołowa rosyjska primabalerina Olga Smirnova, która niedawno potępiła inwazję Rosji na Ukrainę, opuszcza kraj, by dołączyć do Holenderskiego Baletu Narodowego. Baletnica powiedziała w zeszłym tygodniu, że jest “przeciwna wojnie każdym włóknem duszy” i była wspierana przez inne rosyjskie baletnice. Holenderski Balet Narodowy potwierdził, że Smirnova natychmiast rozpocznie pracę w zespole. Jego dyrektor Ted Brandsen określił ją jako “wyjątkową tancerkę”. Smirnova ma ukraińskiego dziadka i sama siebie określiła jako “w jednej czwartej Ukrainkę”.

W nowoczesnym i oświeconym świecie oczekuję, że cywilizowane społeczeństwa będą rozwiązywać sprawy polityczne tylko w drodze pokojowych negocjacji. Nigdy nie sądziłam, że będę się wstydzić Rosji, zawsze byłam dumna z utalentowanego narodu rosyjskiego, z naszych osiągnięć kulturalnych i sportowych. Ale teraz czuję, że została wytyczona granica, która oddziela to, co było przedtem, od tego, co jest potem. Boli mnie to, że ludzie umierają, że tracą dach nad głową lub są zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Kto jeszcze kilka tygodni temu pomyślałby, że to wszystko się wydarzy? Może nie znajdujemy się w epicentrum konfliktu zbrojnego, ale nie możemy pozostać obojętni na tę globalną katastrofę.

– stwierdziła baletnica na początku tego miesiąca.

Ted Brandsen z zadowoleniem przyjął przybycie tancerki. Zespół powiedział, że Smirnova zostanie powitana “z otwartymi ramionami”, dodając, że jej potępienie działań Rosji “uniemożliwiło jej pracę w jej ojczystym kraju”.

To dla nas zaszczyt, że zatańczy z naszym zespołem w Holandii, nawet jeśli okoliczności, które skłoniły nas do tego kroku, są niezwykle smutne. Niemniej jednak, jako zespół cieszymy się, że tak inspirująca tancerka dołączyła do nas w Holenderskim Balecie Narodowym.

– powiedział.

Czytaj też: Putin zalegalizował kradzież zagranicznych samolotów przez Rosję

Inni rosyjscy tancerze też sprzeciwiają się wojnie

Komentarz baletnicy jest zgodny z komentarzem choreografa i byłego tancerza Aleksieja Ratmańskiego, 53-latka, który dorastał na Ukrainie i który napisał: “Putin musi natychmiast zakończyć tę wojnę”. Ratmański był dyrektorem artystycznym Baletu Bolszoj przez cztery lata do 2008 r., a w zeszłym miesiącu odwołał premierę w moskiewskim Teatrze Bolszoj, gdy Rosja najechała na Ukrainę. Publikował także antywojenne wiadomości od innych postaci baletowych. Wśród nich jest 37-letni Władimir Szklyarow, główny tancerz Baletu Maryjskiego i gościnny dyrektor Baletu Królewskiego.

Jestem przeciw wojnie na Ukrainie, jestem za ludźmi, za spokojnym niebem nad waszymi głowami.

– powiedział Shklyarov.

Wyrażamy nasz sprzeciw wobec wojny i wszelkich działań z użyciem przemocy. Smutek, żal, słowa wsparcia i współczucia przepełniają nasze serca.

– stwierdziła z kolei Diana Vishneva, była główna baletnica Baletu Maryjskiego i solistka Teatru Maryjskiego w Petersburgu.

Czytaj też: Wojna i sankcje cofną rosyjską gospodarkę do poziomu sprzed upadku ZSRR

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close