HandelInwestycje

Handel w Rosji może upaść, bo… zabraknie papieru do kas fiskalnych?

Wojna na Ukrainie spowodowały kryzys finansowy w Federacji Rosyjskiej. Sankcje, które nałożono na ten kraj, spowodowały jego ogromne problemy finansowe. Zaskakującym faktem jest również to, iż wszystkie sklepy w kraju mogą zostać niedługo zamknięte. Wszystko przez fakt, iż brakuje papieru do kas fiskalnych, przez co rosyjskie sklepy nie będą mogły wydawać paragonów a tym samym rejestrować płatności.  

Handel w Rosji upada. Brakuje nawet papieru do kas fiskalnych

Jak informuje Business Insider, sankcje, jakie nałożono na ten kraj, jak również nieuchronne bankructwo Federacji Rosyjskiej, sprawiło załamanie gospodarcze, którego nie widziano od lat. Tymczasem dość nieoczywistym skutkiem nałożonych restrykcji jest niedobór papieru do kas fiskalnych. Jest on niezbędnym elementem elektronicznego ewidencjonowana towarów, a Rosja jest w tej materii uzależniona od zewnętrznych dostawców.

Czytaj więcej: McDonald’s w Rosji dalej płaci 50 mln dolarów miesięcznie

Dramatyczny spadek wartości rubla również wpłynął na dodatkowe problemy w branży. Sama cena papieru fiskalnego na początku bardzo wzrosła. Ponadto w obecnej sytuacji dochodzi do sytuacji, gdzie go po prostu nie ma na stanie. Wszystko dlatego, że papier ten jest sprowadzany głównie z Niemczech, skąd w obecnej sytuacji zablokowane są dostawy.

Jak wskazuje Iwona Wiśniewska, ekspertka z Ośrodka Studiów Wschodnich:

Deficyt towarów staje się coraz większym problemem i dotyka w zasadzie wszystkich branż. Okazało się m.in., że zaczęło brakować papieru do kas fiskalnych, bez którego elektroniczne ewidencjonowanie sprzedaży jest niemożliwe.

W pierwszych dniach wojny zdrożał on kilkukrotnie, a obecnie jego zapasy są na wyczerpaniu. Większość tego towaru dostarczały Niemcy (60-70 proc.). Przy czym w ostatnich dniach najwięksi dostawcy wycofali się ze współpracy z Rosją, a część z pozostałych mocno zredukowała przesyłane wolumeny.

Handel w Rosji upada. Państwo bankrutuje, a tysiące ludzi zostaje wyrzuconych na bruk

Tym samym bez papieru fiskalnego wiele sklepów nie może funkcjonować. Oznacza to przymusowe zamknięcie wybranych placówek, a w innym przypadku sprzedawanie poza rejestracją, czyli “na czarno”. Wszystko to sprawia, że wojna na Ukrainie odbije się Rosji już w najbliższym czasie. Według ekspertów mowa tutaj nawet o cofnięciu gospodarki krajowej do tej sprzed upadku ZSRR.  Tym samym PKB Rosji może spaść poniżej poziomu sprzed 1991 roku, co spowoduje zastój gospodarczy na wiele przyszłych lat.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close