Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaKultura i sztukaMarketingPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTransport

Odrzutowiec Abramowicza wśród 100 samolotów uziemionych przez USA

Odrzutowiec Abramowicza uziemiony

Prawie 100 samolotów mających powiązania z Rosją zostało skutecznie uziemionych przez rząd USA. Amerykański Departament Handlu stwierdził, że samoloty naruszają amerykańskie sankcje nałożone na Rosję. Zapewnienie obsługi tych samolotów w dowolnym miejscu na świecie – w tym w Rosji – może skutkować wysokimi grzywnami i potencjalną karą więzienia. Na liście znajdują się samoloty obsługiwane przez rosyjskie linie lotnicze, w tym Aerofłot. Większość z nich to Boeingi, ale znalazł się na niej również prywatny odrzutowiec Abramowicza o nazwie Gulfstream.

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz, obecny właściciel klubu piłkarskiego Chelsea, był jednym z siedmiu oligarchów objętych sankcjami przez rząd brytyjski na początku tego miesiąca w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. 55-letni Abramowicz ma rzekomo silne powiązania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, czemu oczywiście zaprzecza.

W oświadczeniu Departament Handlu stwierdził, że tankowanie, konserwacja lub naprawa któregokolwiek z wymienionych samolotów, jak również dostarczanie części zamiennych, narusza amerykańską kontrolę eksportu. Departament powiedział, że osobom naruszającym przepisy grozi “znaczna kara więzienia, grzywny, utrata przywilejów eksportowych lub inne ograniczenia”. Sekretarz ds. handlu Gina Raimondo powiedziała, że posunięcie to jest odpowiedzią na “brutalną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie”.

Publikujemy tę listę, aby zwrócić uwagę świata – nie pozwolimy rosyjskim i białoruskim firmom i oligarchom na bezkarne podróżowanie z naruszeniem naszych praw.

– stwierdziła.

Czytaj też: Putin zalegalizował kradzież zagranicznych samolotów przez Rosję

Odrzutowiec Abramowicza jednym z ponad 100 uziemionych samolotów

Amerykańskie sankcje, które uziemiły odrzutowiec Abramowicza, mają zastosowanie do każdego samolotu, który ma więcej niż 25% zawartości pochodzącej z USA, a który został reeksportowany do Rosji po tym, jak nowe kontrole weszły w życie 24 lutego, w dniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Uniemożliwiając tym samolotom wykonywanie jakichkolwiek usług serwisowych, na przykład z zagranicy, międzynarodowe loty z Rosji w tych samolotach są skutecznie uziemione.

– dodano w oświadczeniu.

Zastępca sekretarza ds. handlu Don Graves powiedział, że rząd USA ma nadzieję, iż to posunięcie podkreśli rosnącą izolację Rosji od światowej gospodarki.

Nasze działania nie są pustymi słowami czy martwymi literami na kartce papieru. Mają one realne podstawy i w miarę kontynuacji wojny Putina będą coraz mocniej uderzać w gospodarkę Rosji i Białorusi.

– stwierdził.

USA, Kanada i europejscy sojusznicy zakazali już rosyjskim samolotom operowania w swojej przestrzeni powietrznej, zmuszając rosyjskie linie lotnicze do rezygnacji z tras międzynarodowych.

Czytaj też: Chiny odmawiają Rosji dostaw części samolotów. Szykuje się katastrofa?

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close