Biznesowi celebryciBusiness lifestyleHandelInwestycjeMedia

USA oferuje 5 mln USD nagrody za informację o majątkach oligarchów

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych poinformował, że za przekazanie informacji o ukrytych aktywach rosyjskich oligarchów, można otrzymać pokaźną nagrodę pieniężną. Mowa tutaj o aż 5 mln dolarów nagrody, które otrzyma informator. Należy pamiętać, że wiadomość musi być wiarygodna i zweryfikowana. Funkcjonariuszy najbardziej interesują takie majątki, jak jachty, prywatne odrzutowce czy też rezydencje.

Rosyjscy oligarchowie wkrótce mogą utracić swoje majątki. Wszystko przez decyzję Departamentu Skarbu USA

Wojna na Ukrainie coraz bardziej dotyka nie tylko zwykłych Rosjan, ale również oligarchów, którzy przez lata dorobili się ogromnych majątków. Nie ma co przy tym ukrywać, że pieniądze pochodziły zarówno z legalnego handlu, jak praniu brudnych pieniędzy, czy działań przestępczych. Sytuacja skończyła się jednak w momencie, kiedy Władimir Putin zadecydował o ataku na Kijów.

Zobacz również: Izrael nie zawiesił połączeń z Rosji. Specjalne względy dla oligarchów

Spowodowało to efekt domina, w którym sankcje na Federacje Rosyjską dotknęły również dziesiątek, jak nie setek bogaczy powiązanych z prezydentem Rosji. Tymczasem, jak informuje Business Insider, USA poinformowało o przekazaniu nagrody w wysokości 5 mln dolarów za informacje na temat wszystkich aktywów, które należą do oligarchów rosyjskich. Jest to o tyle istotne, że moskiewscy bogacze starali się ukryć swoje majątki w obawie przed ich utratą.

Rosyjscy oligarchowie utracą swoje majątki? USA płaci 5 mln dolarów za informacje o ich ukrytych bogactwach

Środki finansowe będą wypłacane w ramach programu Kleptocracy Asset Recovery Rewards. Co istotne, nazwiska informatorów nigdy nie będą podane do publicznej wiadomości, więc mogą zachować w pełni swoją anonimowość. I choć kilka krajów do tej pory zajęło już jachty, odrzutowce i wille rosyjskich oligarchów, to specjaliści nie ukrywają, że była to dopiero kropla w morzu.

Ponadto oprócz Rosji, Departament Skarbu wymienił w szczególności prośby o wskazówki dotyczące aktywów związanych z łapówkami płaconymi przez brazylijskie firmy petrochemiczne Odebrecht i Braskem. Dodatkowo wszelkie informacje na temat korupcji, która była związana z państwowym funduszem majątkowym Malezji, znanym jako 1MDB, będą na wagę złota.

Czytaj również: Włochy zajęły olbrzymi jacht warty 578 mln USD. Należał do oligarchy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wskazał, że zajmowanie majątków rosyjskich bogaczy, będzie jednym z priorytetów jego rządu:

Łączymy się z naszymi europejskimi sojusznikami. Wszystko po to, aby odnaleźć i zająć wasze jachty, luksusowe apartamenty, prywatne odrzutowce. Przybędziemy po wasze bezprawnie uzyskane korzyści.

Tym samym USA idzie w ślady takich krajów, jak Włochy, Francja i Hiszpania, które zaczęły przejmować majątki rosyjskich bogaczy. Wszystko zatem wskazuje, że dni, w których rosyjscy oligarchowie byli bezkarni w końcu dobiegły końca.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close