EnergetykaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

Rosja rozważa przyjęcie Bitcoina jako zapłaty za ropę i gaz

Rosja rozważa przyjęcie Bitcoina jako zapłaty od Chin i Turcji…

Według wysokiego rangą ustawodawcy, Rosja rozważa przyjęcie Bitcoina jako zapłaty za eksport ropy i gazu. Paweł Zavalny twierdzi, że “przyjazne” kraje mogłyby płacić za surowce w kryptowalucie lub w swoich lokalnych walutach. Przypomnijmy, że na początku tego tygodnia prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że chce, aby “nieprzyjazne” kraje kupowały gaz za ruble. Uważa się, że ruch ten ma na celu wzmocnienie rosyjskiej waluty, która w tym roku straciła na wartości ponad 20%. Jednak wiele istniejących kontraktów gazowych jest uzgadnianych w euro i nie jest jasne, czy Rosja może je zmienić. UE jest uzależniona od Rosji w zakresie 40% swojego gazu.

Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię, USA i Unię Europejską po inwazji na Ukrainę nadwerężyły rosyjskiego rubla i podniosły koszty życia Rosjan. Rosja jest jednak nadal największym na świecie eksporterem gazu ziemnego i drugim co do wielkości dostawcą ropy naftowej. Zavalny, który przewodniczy komisji ds. energii w rosyjskiej Dumie Państwowej, powiedział w czwartek, że kraj bada alternatywne sposoby otrzymywania zapłaty za eksport energii od “przyjaznych państw”. Stwierdził, że do “przyjaznych” krajów należą między innymi Chiny i Turcja, które “nie są zaangażowane w presję sankcji”.

Od dłuższego czasu proponujemy Chinom przejście na rozliczenia w walutach narodowych w stosunku do rubli i juanów. W przypadku Turcji będą to liry i ruble. Można również handlować Bitcoinami.

– powiedział Zavalny.

Czytaj też: PIE: Należy nałożyć sankcje na kryptowaluty

…ale Chiny zakazały kryptowalut

Rosja rozważa przyjęcie Bitcoina w obawie przed sankcjami. Analitycy twierdzą, że Rosja może skorzystać na zaakceptowaniu popularnej kryptowaluty, pomimo ryzyka.

Rosja bardzo szybko odczuwa skutki bezprecedensowych sankcji. Istnieje potrzeba podbudowania gospodarki i pod wieloma względami Bitcoiny są postrzegane jako aktywa o wysokim wzroście.

– powiedział David Broadstock, starszy pracownik naukowy w Energy Studies Institute w Singapurze.

Zauważył on jednak, że wartość Bitcoina wahała się w tym roku aż o 30%. Dla porównania, wartość dolara w stosunku do euro oscylowała w granicach 5%.

Wyraźnie widać, że akceptacja Bitcoina, w porównaniu z innymi tradycyjnymi walutami, wprowadza znacznie większe ryzyko w handlu gazem ziemnym. Ponadto, jednym z głównych ‘przyjaznych’ partnerów handlowych Rosji są Chiny, a w Chinach obowiązuje zakaz używania kryptowalut. To wyraźnie ogranicza potencjał płatności przy użyciu Bitcoina.

– powiedział Broadstock.

Istnieją również obawy, że rosyjscy oligarchowie mogą wykorzystywać wirtualne waluty, aby uniknąć sankcji. Skłoniło to rząd Ukrainy, a także polityków amerykańskich i europejskich do zwrócenia się do platform kryptowalutowych o zakazanie wszystkim rosyjskim użytkownikom korzystania z nich. Jednak wiele firm wykluczyło taką możliwość.

Czytaj też: Platforma krypto Coinbase blokuje tysiące portfeli powiązanych z Rosją

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close