MediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiatTechnologie

Europa zgadza się na nowe prawo, aby ograniczyć dominację Big Tech

DMA ograniczy władzę Big Tech

Europejscy ustawodawcy uzgodnili nowe przepisy, które mają ograniczyć dominację firm z sektora Big Tech. Zgodnie z ustawą o rynkach cyfrowych (Digital Markets ActDMA) giganci tacy jak Google i Apple będą zmuszeni do otwarcia swoich usług i platform dla innych firm. Największe firmy technologiczne od dawna spotykają się z krytyką, że wykorzystują swoją dominującą pozycję na rynku do zwalczania konkurencji.

To, czego chcemy, jest proste: uczciwe rynki (…) w sektorze cyfrowym. Duże platformy uniemożliwiają przedsiębiorstwom i konsumentom korzystanie z konkurencyjnych rynków cyfrowych.

– powiedziała Margrethe Vestager, szefowa unijnego Urzędu Antymonopolowego.

Decyzja ta jest największym jak dotąd posunięciem regulacyjnym ze strony UE, mającym na celu przeciwdziałanie praktykom antymonopolowym lub antykonkurencyjnym stosowanym głównie przez amerykańskie firmy technologiczne.

Porozumienie to rozpoczyna nową erę regulacji w dziedzinie technologii na całym świecie.

– powiedział Andreas Schwab, niemiecki eurodeputowany, który prowadził negocjacje z ramienia Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z proponowaną ustawą o rynkach cyfrowych, Apple będzie zmuszone do otwarcia swojego sklepu App Store dla płatności dokonywanych przez inne firmy, zamiast zmuszania użytkowników do korzystania z własnego systemu płatności Apple. Apple walczy o to w USA podczas głośnej batalii sądowej z firmą Epic Games, twórcą gry Fortnite.

Google zostanie zmuszony do zaoferowania osobom korzystającym ze smartfonów z systemem operacyjnym Android alternatywy dla swojej wyszukiwarki, aplikacji Mapy Google czy przeglądarki Chrome. Firma Apple również zostanie zmuszona do poluzowania swojej kontroli nad iPhone’ami – użytkownicy będą mogli odinstalować przeglądarkę internetową Safari i inne aplikacje narzucone przez firmę, których obecnie nie można usunąć.

Czytaj też: Australia pozywa Facebooka za fejkowe reklamy kryptowalut

Big Tech pod lubą amerykańskich urzędników

Przepisy dotyczą również między innymi aplikacji WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage, App Store, Google Play i wielu innych usług należących do dużych firm technologicznych. UE chce dać użytkownikom większy wybór w kwestii sposobu przesyłania wiadomości. Nowe przepisy wymagałyby od firm technologicznych, aby ich usługi komunikacyjne były interoperacyjne z mniejszymi konkurentami.

Chociaż popieramy wiele z ambicji DMA dotyczących wyboru dla konsumentów i interoperacyjności, obawiamy się, że niektóre z tych przepisów mogą ograniczyć innowacje i wybór dostępny dla Europejczyków.

– stwierdziło Google.

Prawo będzie dotyczyć tylko firm Big Tech o wartości ponad 75 mld euro, rocznej sprzedaży 7,5 mld euro i co najmniej 45 milionów użytkowników miesięcznie. Przepisy zostały pierwotnie zaproponowane przez Vestager nieco ponad rok temu w reakcji na to, co uważała ona za monopolistyczne zachowanie ze strony firm. Wiadomo było, że była sfrustrowana tym, jak głównie duże amerykańskie firmy technologiczne opóźniały, a nawet udaremniały próby nałożenia na nie kar przez UE.

Po wprowadzeniu ustawy w życie, Bruksela zyska bezprecedensową władzę w zakresie regulowania działalności Big Tech. Wiele dużych amerykańskich firm technologicznych prowadzi w Waszyngtonie intensywny lobbing i podkreśla, że takie przepisy karzą odnoszące sukcesy amerykańskie przedsiębiorstwa. Jednak wielu amerykańskich polityków również chce podciąć skrzydła gigantom, a w Kongresie są obecnie rozpatrywane projekty ustaw, które również ograniczyłyby ich władzę. Po osiągnięciu porozumienia przez negocjatorów, umowa DMA czeka teraz na ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim oraz przez ministrów z 27 państw członkowskich UE.

Czytaj też: Big Tech budują globalny, cyfrowy monopol

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close