GospodarkaInwestycjePaństwoŚwiat

Sri Lanka pogrąża się w kryzysie. Wojsko i policja pacyfikują protesty

Sri Lanka w dramatycznej sytuacji

Sri Lanka wprowadziła godzinę policyjną, a miejscowa policja strzelała gazem łzawiącym do demonstrantów przed domem prezydenta, którzy protestowali przeciwko dramatycznym brakom żywności, paliwa i prądu. Wzburzeni protestujący przedostali się przez barykady i zostali oskarżeni o podpalenie autobusu w czwartek wieczorem. Prezydent Gotabhaya Rajapaksa obwinił za te wydarzenia “elementy ekstremistyczne”.

Sri Lanka jest pogrążona w kryzysie walutowym, który sparaliżował jej gospodarkę. W obliczu 13-godzinnych przerw w dostawach prądu, braku paliwa, podstawowych artykułów spożywczych i leków, gniew społeczeństwa osiągnął nowy poziom. Protest przed domem prezydenta rozpoczął się pokojowo, ale sytuacja przyjęła niepokojący obrót po tym, jak policja wystrzeliła gaz łzawiący w stronę protestujących, a także użyła armatek wodnych i pobiła obecnych demonstrantów. Protestujący wzięli odwet na policji, obrzucając ją kamieniami.

Policja aresztowała 45 osób, ale nie postawiono im jeszcze żadnych zarzutów. Demonstracje oznaczają ogromny wzrost niechęci wobec Rajapaksy, który w 2019 r. objął władzę dzięki większościowemu zwycięstwu, obiecując stabilność i “silną rękę” do rządzenia krajem. Krytycy wskazują na korupcję i nepotyzm – bracia i siostrzeńcy prezydenta zajmują kilka kluczowych tek ministerialnych – jako jedną z głównych przyczyn sytuacji, w jakiej znalazł się kraj. Doniesienia o tym, że prezydent i jego ministrowie są zwolnieni z przerw w dostawie prądu, a także prezentacja bogactwa członków rodziny prezydenta, tylko zwiększyły gniew obywateli.

Rząd zrzuca winę za kryzys na wpływ pandemii na turystykę – jedno z głównych źródeł dochodów zagranicznych wyspiarskiego kraju – oraz na serię ataków na kościoły w Niedzielę Wielkanocną 2019 roku, które doprowadziły do znacznego spadku liczby turystów. Eksperci twierdzą jednak, że Sri Lanka jest pogrążona w kryzysie od dłuższego czasu, a rząd nie zrobił nic, by go zwalczyć.

To implozja, skumulowany rezultat tego, co narastało przez kilka dekad i jak zwykle nie ma nikogo, kto wziąłby za to odpowiedzialność. Oczywiście obecny rząd jest bezpośrednio odpowiedzialny za celowe złe zarządzanie kryzysem od momentu objęcia władzy w 2019 r. poprzez czystą niekompetencję, arogancję i oczywiście korupcję.

– powiedział BBC Jayadeva Uyangoda, politolog i komentator.

Czytaj też: Sri Lanka w kryzysowej sytuacji gospodarczej po gwałtownej inflacji

Sri Lanka pogrążona w kryzysie

Były zastępca prezesa banku centralnego Sri Lanki WA Wijewardena powiedział BBC, że Sri Lanka popełniła podstawowy błąd, nie integrując się z globalną gospodarką po zakończeniu wojny domowej w 2009 r., kiedy to jej gospodarka rosła w tempie prawie 9%.

Eksport, który w 2000 r. stanowił 33% produktu krajowego brutto (PKB), obecnie spadł do 12% i pozostaje na tym poziomie.

– powiedział.

Rząd nie pozwolił na deprecjację lankijskiej rupii, co odbiło się również na rezerwach walutowych. W związku z tym rezerwy zagraniczne, które na koniec 2019 r. wynosiły 7,6 mld dolarów, spadły do poziomu 2,3 mld dolarów, z czego rezerwy możliwe do wykorzystania zmniejszyły się do około 300 mln dolarów. Wijewardena uważa, że zanim sytuacja się poprawi, będzie jeszcze gorzej, ponieważ w kraju, który jest w dużym stopniu uzależniony od importu, nie ma stałego dopływu dewiz.

Sri Lanka nie ma już wystarczającej ilości dolarów, aby kupować podstawowe artykuły, takie jak paliwo do pojazdów czy nawet do wytwarzania energii. W związku z tym zarząd energetyczny kraju wprowadza coraz dłuższe przerwy w dostawach prądu. W czwartek wyłączono prąd na 13 godzin, a w najbliższych dniach spodziewane są 16-godzinne przerwy. Zakłóciło to działalność gospodarczą, edukację i codzienne życie milionów obywateli.

Przed stacjami benzynowymi ustawiają się długie kolejki, a ludzie muszą godzinami stać w upale, aby kupić podstawowe artykuły, co czasami kończy się tragicznie. W ciągu ostatnich kilku tygodni pięć starszych osób zmarło na skutek zasłabnięcia w kolejkach. W całym kraju zgłaszane są również niedobory artykułów spożywczych i podstawowych leków. Sri Lanka jest w dramatycznej sytuacji.

Czytaj też: Rząd Sri Lanki się poddał. Kraj rozpoczął rozmowy z MFW

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close