Biznesowi celebryciBusiness lifestylePaństwoPrawoŚwiatTransportTurystyka

Hiszpanie przejęli superjacht rosyjskiego oligarchy Vekselberga

Superjacht rosyjskiego oligarchy Vekselberga przejęty w Hiszpanii

Hiszpańska policja, na zlecenie władz amerykańskich, skonfiskowała superjacht należący do rosyjskiego oligarchy Wiktora Vekselberga. To pierwszy przypadek zajęcia przez Stany Zjednoczone własności należącej do rosyjskiego oligarchy od czasu inwazji na Ukrainę w lutym. Jak przekazały policja Guardia Civil i Departament Sprawiedliwości USA w równoległych oświadczeniach, wyceniony na ponad 90 milionów euro, 78-metrowy “Tango” został zajęty w stoczni na Majorce. Hiszpańska policja dodała, że na statku zarekwirowano również dokumenty i urządzenia do przechowywania danych.

Departament Sprawiedliwości poinformował, że statek Tango podlega przepadkowi w związku z naruszeniem amerykańskich przepisów dotyczących oszustw bankowych, prania pieniędzy i sankcji. Niezależnie od tego, prokuratorzy złożyli również w Sądzie Okręgowym USA dla Dystryktu Kolumbii nakazy zajęcia około 625 000 dolarów przechowywanych w dziewięciu amerykańskich instytucjach finansowych powiązanych ze stronami objętymi sankcjami.

Rzecznik prasowy miliardera Vekselberga, który stoi na czele konglomeratu aluminiowo-energetycznego Renova, nie udzielił w tej sprawie komentarza. Vekselberg nie znajduje się na liście osób objętych sankcjami Unii Europejskiej wobec Rosji. Został jednak objęty sankcjami USA w 2018 roku w związku z domniemaną ingerencją Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, a następnie umieszczony na liście członków wewnętrznego kręgu prezydenta Władimira Putina, w który wymierzono sankcje w odwecie za inwazję Rosji na Ukrainę.

Czytaj też: Wielka Brytania przejmuje pierwszy superjacht na brytyjskich wodach

To kolejny przejęty superjacht

Zgodnie z nakazem zajęcia, Vekselberg jest oskarżony o spiskowanie z innymi osobami w celu popełnienia oszustwa bankowego poprzez “strukturyzację transakcji dotyczących Tango w taki sposób, aby ukryć udział Vekselberga we własności” statku, a tym samym oszukiwanie amerykańskich banków w celu przetwarzania transakcji. Nakaz powołuje się również na wcześniejsze procesy sądowe przeciwko założycielom Renovy, w tym Vekselbergowi, sięgające 2001 roku, w których oskarżono go o udział w “szeroko zakrojonym procederze wymuszania okupu i prania brudnych pieniędzy”.

Akcja jest pierwszą z wielu oczekiwanych spraw prowadzonych przez grupę zadaniową Departamentu Sprawiedliwości “KleptoCapture”. Celem powołanej w zeszłym miesiącu jednostki jest obciążenie finansów rosyjskich oligarchów w celu wywarcia presji na Putina, by zaprzestał wojny z Ukrainą. Nazwa jednostki jest grą słów “kleptokracja”, które odnoszą się do skorumpowanych urzędników nadużywających władzy do gromadzenia bogactwa. W skład grupy zadaniowej wchodzą prokuratorzy, śledczy i analitycy z wielu agencji federalnych.

Dzisiaj nasza grupa zadaniowa po raz pierwszy zajęła majątek należący do osoby objętej sankcjami i blisko związanej z rosyjskim reżimem. Nie będzie to ostatnie takie działanie. Wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami zrobimy wszystko, co możliwe, aby pociągnąć do odpowiedzialności każdą osobę, której przestępcze czyny umożliwiają rosyjskiemu rządowi kontynuowanie niesprawiedliwej wojny.

– powiedział prokurator generalny USA Merrick Garland w oświadczeniu wideo.

Według Andrew Adamsa, szefa grupy zadaniowej, nawet jeśli superjacht objęty sankcjami znajduje się poza Stanami Zjednoczonymi, dokonywanie płatności za jego utrzymanie lub ubezpieczenie w dolarach amerykańskich może spowodować jego konfiskatę na drodze cywilnej lub karnej. W ciągu ostatnich tygodni hiszpańskie władze skonfiskowały trzy inne superjachty, co do których istnieje podejrzenie, że należą do Rosjan objętych sankcjami UE.

Czytaj też: Działania Rosji są odpowiedzialne za ponad jedną trzecią inflacji w Polsce

Źródło: Marine Link

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close