MarketingMediaTechnologieTelekomunikacja

Meta weźmie niemal połowę przychodów od twórców na Horizon Worlds

Odkąd Meta Platforms, odpowiadająca m.in. za Facebooka, Instagrama czy WhatsApp, zapowiedziała utworzenie Metaverse, wiele firm zacierało ręce na możliwe zyski. Niestety czas pokazał, że Mark Zuckerberg ze swoją spółką liczy na coś zupełnie innego, niż zaproponowanie nowej formy rozrywki dla internautów. Wszystko przez dość specyficzny sposób rozliczania się z twórcami na platformie Horizon Worlds.

Meta Platforms pobierze niemal połowę przychodów od twórców na Horizon Worlds

Jak informuje agencja Reuters, Meta Platforms pobiera od twórców aż 47,5% opłat od sprzedaży. Prowizja jest pobierana od produktów stworzonych na platformie Horizon Worlds, gdzie twórcy mogą uzyskiwać dochód m.in. z transakcji zasobami cyfrowymi.

Czytaj również: Facebook podał wyniki za IV kwartał i jego wartość spadła o 200 mld dolarów!

Opłata składa się z 30% prowizji za pośrednictwo na Meta Quest Store, gdzie sprzedawane są aplikacje i gry przeznaczone dla zestawów słuchawkowych wirtualnej rzeczywistości. Ponadto dalsze 17,5% są to opłaty związane z wykorzystaniem platformy Horizon “w celach sprzedażowych”.

Niemniej jednak Meta wskazała, iż obecnie pracuje nad narzędziami, które wspomogą sprzedawanie cyfrowych zasobów. Dzięki temu twórcy łatwiej będą mogli zarabiać na platformie Horizon Worlds, która jest kluczowa do promocji Metaverse.

Sam Mark Zuckerberg zapowiadając “metawersum”, twierdził, że będzie doskonałym sposobem na zwiększenie zarobków. Ponadto przekonywał, że będzie to platforma, dzięki której otworzą się zupełnie nowe możliwości reklamowe. Niemniej jednak zapowiadana wysokość prowizji skutecznie zadziałała wręcz w odwrotny sposób. Wszystko dlatego, że wielu twórców obawia się, iż przy tak wysokiej prowizji sama możliwość zarobku będzie utrudniona.

Czytaj również: Metaverse umożliwia dzieciom wejście do wirtualnych klubów go-go

Biznesplan Mety może także dodatkowo dziwić, ponieważ sam Zuckerberg wielokrotnie krytykował Apple, za pobieranie 30% prowizji za podobne działanie na platformie Apple Store. Wszystko jednak wskazuje, że punkt widzenia, zależy jak zwykle od punktu siedzenia.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close