GospodarkaHandelKultura i sztukaMarketingPrawoŚwiatTechnologieZdrowie i medycyna

Producent iPhone’ów wstrzymuje działalność w zakładach w Szanghaju

Producent iPhone’ów reaguje na lockdown w Szanghaju

Główny producent iPhone’ów firmy Apple stał się najnowszym producentem, który wstrzymał działalność z powodu twardego lockdownu w Szanghaju. Firma technologiczna Pegatron poinformowała, że tymczasowo zawiesiła produkcję w dwóch swoich fabrykach w Chinach.

W komunikacie giełdowym Pegatron poinformował, że wstrzymał działalność swoich fabryk w Szanghaju i pobliskim Kunshan “w odpowiedzi na wymagania władz lokalnych dotyczące zapobiegania epidemii Covid-19”. Firma zapowiedziała, że będzie współpracować z władzami “w celu jak najszybszego wznowienia działalności”. Jak podaje japońska gazeta Nikkei, główny producent MacBooków firmy Apple, Quanta, oraz producent iPadów, Compal Electronics, również wstrzymali działalność w chińskich miastach.

Dan Ives, analityk z firmy inwestycyjnej Wedbush Securities, powiedział, że spodziewa się, iż przestoje będą miały wpływ na produkcję. Ocenił, że do tej pory w tym miesiącu ucierpiała produkcja 3 milionów iPhone’ów, a jeśli sytuacja się utrzyma, to “będzie ich jeszcze więcej”. Ives stwierdził, że również produkcja 2 milionów iPadów i 1 miliona MacBooków może również zostać dotknięta postojami.

Zamknięcie zakładów Pegatron dolewa benzyny do szalejącego ognia, jakim jest problem z łańcuchem dostaw dla Apple i innych części ekosystemu iPhone’a.

– powiedział.

Czytaj też: Holandia wprowadza totalny lockdown na święta z powodu Omicron

Inny producent iPhone’ów przenosi działalność

Firma Foxconn, inny tajwański producent iPhone’ów, również wstrzymał w zeszłym miesiącu działalność w swojej fabryce w Shenzhen. Firma przeniosła produkcję do innych zakładów produkcyjnych, jednocześnie wznawiając działalność w Shenzhen z pracownikami pracującymi w systemie zamkniętego obiegu, w ramach którego pracownicy mieszkali i pracowali w zakładzie.

Odkąd pandemia rozpoczęła się w 2019 r., Chiny wprowadziły twarde lockdowny, które dotknęły miliony ludzi w dużych miastach, takich jak Xi’an i Wuhan. Blokada Szanghaju jest największą z dotychczasowych, a miasto jest kluczowym ośrodkiem branży finansowej, produkcyjnej i największym portem na świecie.

Ogłoszenie Pegatron pojawiło się tuż po tym, jak we wtorek władze Szanghaju złagodziły niektóre przepisy dotyczące COVID, a część z 25 milionów mieszkańców miasta może po raz pierwszy od tygodni opuścić swoje domy. Miasto zostało zamknięte pod koniec marca po gwałtownym wzroście liczby infekcji w tym kluczowym ośrodku produkcyjnym i finansowym.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close