BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Sri Lanka jest niewypłacalna? Agencje ratingowe nie mają złudzeń

Sri Lanka jest niewypłacalna?

Dwie największe agencje ratingowe na świecie ostrzegły, że Sri Lanka jest bliska niewypłacalności. Fitch Ratings obniżył swoją ocenę tego południowoazjatyckiego kraju, mówiąc, że “rozpoczął się proces niewypłacalności państwa”. S&P Global Ratings wydała podobny komunikat i stwierdziła, że niewypłacalność jest obecnie “praktycznie pewna”.

Dziś Sri Lanka ma zapłacić 78 mln dolarów odsetek od swoich międzynarodowych obligacji państwowych. Jeśli płatność nie zostanie zrealizowana w ciągu 30-dniowego okresu karencji, będzie to pierwszy przypadek niespłacenia długu zagranicznego od czasu uzyskania niepodległości w 1948 roku. Fitch w swoim najnowszym ratingu ocenia Sri Lankę jako kraj “bliski niewypłacalności” i wskazuje, że jej “zdolność płatnicza jest nieodwołalnie osłabiona”.

Obniżymy rating w momencie, gdy nie zostanie dokonana płatność z tytułu emisji i upłynie okres karencji.

– napisano w środowym oświadczeniu.

Również S&P obniżyła rating Sri Lanki, “aby odzwierciedlić wirtualną pewność niewywiązania się z niektórych zobowiązań”. Agencja ratingowa powiedziała, że czeka na więcej szczegółów na temat planu restrukturyzacji zadłużenia Sri Lanki lub potwierdzenie, że rząd nie spłacił swoich wierzycieli.

Oczekujemy, że rząd nie spłaci odsetek od obligacji.

– napisała S&P w nocie.

Czytaj też: Sri Lanka pogrąża się w kryzysie. Wojsko i policja pacyfikują protesty

Sri Lanka pogrążona w chaosie

Ratingi kredytowe mają pomóc inwestorom w zrozumieniu poziomu ryzyka, na jakie są narażeni przy zakupie instrumentu finansowego, w tym przypadku długu danego kraju lub obligacji państwowych.

We wtorek rząd Sri Lanki ogłosił, że tymczasowo nie spłaci 35,5 mld dolarów długu zagranicznego. Jego ministerstwo finansów stwierdziło, że wpływ pandemii i wojny na Ukrainie “uniemożliwił” spłatę wierzycieli. W tym tygodniu kraj ma rozpocząć rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) na temat programu pożyczkowego, który ma przywrócić gospodarkę na właściwe tory.

Tymczasem w obliczu masowych protestów spowodowanych dużymi przerwami w dostawach prądu oraz rosnącymi cenami żywności i paliwa, urzędnicy wezwali Lankijczyków pracujących za granicą do wysyłania pieniędzy do kraju. Nowy prezes banku centralnego kraju zaapelował w środę o darowizny w funtach szterlingach, dolarach amerykańskich i euro. Powiedział, że pieniądze “zostaną wykorzystane wyłącznie na import podstawowych produktów, takich jak żywność, paliwo i leki”.

Czytaj też: Nepal kroczy drogą Sri Lanki i już jest na skraju bankructwa

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close