Kultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiat

InfoWars Alexa Jonesa ogłasza upadłość po pozwach o zniesławienie

InfoWars ogłasza upadłość

Firmy należące do amerykańskiego prezentera radiowego Alexa Jonesa, w tym jego szurska strona internetowa InfoWars, złożyły wniosek o upadłość. To efekt pozwów o zniesławienie, wniesionych przez rodziny osób zabitych w strzelaninie w szkole podstawowej Sandy Hook w 2012 roku. Jones, który rozsiewał fake newsy, że strzelanina była oszustwem, został wezwany do zapłaty odszkodowania za swoje zachowanie.

Starania o odszkodowanie będą jednak utrudnione z powodu jego decyzji o ubieganiu się o ochronę przed wierzycielami w sądzie upadłościowym. W USA ogłoszenie bankructwa umożliwia bowiem firmom kontynuowanie działalności i negocjowanie długów, przy czym ugody są nadzorowane przez sąd. Wstrzymuje to inne postępowania sądowe.

Kłopoty prezentera radiowego i głosiciela teorii spiskowych wynikają z jego fake newsów na temat strzelaniny w Connecticut w 2012 r., jednej z najgorszych strzelanin szkolnych w historii USA. Jones wielokrotnie twierdził, że masakra, w której zginęło dwadzieścioro dzieci i sześcioro dorosłych, była “wyreżyserowaną przez aktorów i media głównego nurtu sztuczką mającą na celu wprowadzenie kontroli nad bronią”. Twierdzenia te rozpowszechniał przede wszystkim w swoim programie radiowym i na stronie internetowej InfoWars.

Czytaj też: Lekarze i eksperci reagują na antyszczepionkowe szuryzmy Nicki Minaj

Pozew za fake newsy

W trzech oddzielnych pozwach rodziny ofiar zamachu w Sandy Hook stwierdziły, że kłamstwa Jonesa wzbogaciły jego firmę, w tym InfoWars, a jednocześnie doprowadziły do nękania ich przez jego szurskich zwolenników. Rodziny wygrały pozwy w zeszłym roku po tym, jak Jones zaprzeczył twierdzeniom, ale odmówił przedstawienia w sądzie dowodów.

W tym miesiącu ława przysięgłych miała zacząć ustalać, ile jest winien rodzinom, które go pozwały. Zaproponował, że zapłaci 120 000 dolarów każdej z 13 osób zaangażowanych w procesy sądowe, ale w zeszłym miesiącu odrzucili oni tę ofertę.

Ta oferta jest desperacką próbą Alexa Jonesa uniknięcia publicznego rozliczenia się pod przysięgą z jego kłamliwą, nastawioną na zysk kampanią przeciwko powodom i pamięci ich bliskich, którzy zginęli w Sandy Hook.

– stwierdziły rodziny, które pozwały szurskiego prezentera.

Od czasu złożenia pozwów Jones przyznał, że strzelanina jednak miała miejsce i stwierdził, że pozwy zagrażają jego konstytucyjnym prawom do wolności słowa. We wniosku o ogłoszenie upadłości InfoWars podał szacunkowe aktywa w wysokości 0-50 tys. dolarów i szacunkowe zobowiązania w wysokości od 1 do 10 mln dolarów. W ostatnich latach został już wykluczony z Facebooka, Twittera i YouTube’a za mowę nienawiści i obraźliwe zachowanie.

Czytaj też: Antyszczepionkowcy zarabiają 12,5 mln USD rocznie na publikacji autorskich biuletynów

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close