ŚwiatTransport

W 2021 lotnisko w Dublinie otrzymało ponad 12200 skarg od jednej osoby

Zwiększony ruch na lotnisku w Dublinie sprawił, że pewna osoba postanowiła podjąć nierówną walkę z zarządem portu. W tym celu nieprzerwanie wysyła skargi na hałas, który według niej drastycznie wzrósł w ostatnich latach. W samym 2021 roku tylko jeden mieszkaniec stolicy Irlandii złożył ponad 12000 skarg na uciążliwość zwiększonej liczby lotów.

Lotnisko w Dublinie mierzy się z ogromną liczbą skarg od jednej osoby

Lotnisko w Dublinie musi mierzyć się ze znacznie zwiększoną liczbą skarg ze względu na wzmożony hałas. Od 2019 roku lotnisko w Dublinie otrzymywało stały wzrost skarg na hałas. Wcześniej było to średnio 1500 zażalenia rocznie, natomiast w roku 2021 ich liczba wyniosła aż 13 569. Jedna z osób uznała, że podwyższone decybele nie dają jej normalnie funkcjonować, przez co złożyła aż 9 na 10 skarg w samym 2021 roku. Daje to aż 12 272 zażaleń, czyli średnio 34 dokumenty dziennie.

Czytaj również: W Warszawie cena mieszkania odpowiada 23 latom płacenia czynszu. W Dublinie – 11

I to mimo pandemii COVID-19 i de facto zmniejszonego ruchu lotniczego. Niewymieniona z nazwiska osoba, pochodząca prawdopodobnie z dublińskiego przedmieścia Ongar, uznała, że musi “walczyć” z uciążliwym hałasem na lotnisku. Ta sama osoba złożyła 6 227 skarg w 2020 r., czyli mniej niż połowę tego, co w 2021 r., mimo że ruch lotniczy na lotnisku w Dublinie wzrósł w 2021 r. o ok. 10% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Co istotne, jeśli zlekceważymy liczbę skarg od tej samej osoby w 2021 roku, to liczba spraw wynosi 1 296. Jest to wartość niższa, od liczby zażaleń na inne lotniska w kraju. Niemniej jednak liczba osób składających skargi wzrosła do 191, co oznacza wzrost z 128 w roku 2020.

Liczba zażaleń wzrosła, odkąd lotnisko w Dublinie wprowadziło system internetowy — Webtrak. System ten umożliwia obywatelom śledzenie tras lotów i poziomu hałasu, a także oferuje także szybszą metodę składania skarg. Jak stwierdził rzecznik portu:

System dostarcza informacji na temat miejsca rozpoczęcia i zakończenia lotu, typu samolotu, trasy lotu oraz poziomu hałasu zarejestrowanego na terminalach monitorujących hałas na lotnisku.

Lotnisko w Dublinie jest za głośne? Problem z natężonym ruchem denerwuje lokalnych mieszkańców

Według danych, aż 97% samolotów przestrzegało norm przekraczania hałasu. Niemniej jednak rząd w Dublinie ustanowił organ właściwy ds. hałasu lotniczego (Aircraft Noise Competent Authority — ANCA). Jego zadaniem jest rozwiązywanie problemów związanych z hałasem wokół portu lotniczego w stolicy kraju. Urzędnicy wprowadzili m.in. limity hałasu dla lotów nocnych oraz program izolacji akustycznej dla mieszkańców okolicznych osiedli.

Czytaj również: Ryanair przewiduje szybkie odbicie w podróżach lotniczych

Tymczasem według danych w pierwszej połowie 2021 terminale monitorujące hałas w dublińskim porcie zarejestrowały 160 przypadków, kiedy to poziom decybeli osiągnął 80. Trzeba zaznaczyć, że granica wynosi 85 dB, a wartość ponad tę wartość uznawana jest za szkodliwa dla zdrowia ludzkiego. Co istotne, nawet częste narażenie na hałas na poziomie 55-60 dB może powodować długotrwałe problemy, takie jak nadciśnienie, czy problemy ze słuchem.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close