GospodarkaHandelMediaRynek pracyŚwiat

IKEA wraca do Rosji? Rosyjski minister nie ma wątpliwości

Informacja o tym, że IKEA zaprzestała działalności w Rosji szybko rozniosła się po internecie. Teraz jednak, jak twierdzi rosyjski minister ds. handlu Wiktor Jewtuchow — szwedzka firma ponownie pojawi się w Federacji Rosyjskiej. Jaka jest jednak prawda? Czy gigant naprawdę zamierza powrócić do tego kraju?

IKEA wraca do Rosji? Kremlowski minister przekonuje, a szwedzka firma zaprzecza

Jak informuje rosyjska agencja prasowa TASS — IKEA obecnie “planuje ponownie otworzyć sklepy w Rosji”. Tak przynajmniej sugeruje minister ds. handlu Wiktor Jewtuchow. Problem jedynie w tym, że Szwedzi zaprzeczają jakimkolwiek informacjom na ten temat. Jak jednak twierdzi Jewtuchow:

Zagraniczne przedsiębiorstwa doszły do wniosku, że pauzowanie nie ma nic wspólnego z wojskową operacją specjalną. Mają problemy z logistyką i zalegającymi produktami, chcą wkrótce przywrócić swoją działalność. Rynek rosyjski jest zbyt duży, by go porzucić.

Komentarz pojawił się po informacji, że niemiecki producent opon Continental ponownie wznawia produkcję  w Kałudze. Firma stwierdziła, że decyzja ta jest podyktowana “dobrem pracowników”, którym groziła odpowiedzialność karna. Koncern jednak nie wdawał się w szczegóły na ten temat.

IKEA wraca do Rosji? Szwedzka firma nie pozostawia złudzeń Rosjanom

Tymczasem IKEA szybko odniosła się do rosyjskiej informacji. W publicznym oświadczeniu poinformowano, iż zatrzymanie jakiejkolwiek działalności w Rosji trwa od 3 marca i decyzja w tej kwestii pozostała niezmienna.

Czytaj również: Ikea tnie zasiłki chorobowe dla nieszczepionych pracowników

Można zatem przypuszczać, że Rosjanie po raz kolejny “mijali się z prawdą” na tematy gospodarcze swojego kraju. Sama IKEA przekazała ponad 50 tysięcy produktów dla ponad 36 tysięcy uchodźców z Ukrainy w naszym kraju. Ponadto Inter IKEA i Grupa Ingka zamierza przekazać 20 milionów euro dla UNHCR, Fundacji Save the Children i innych organizacji pomagających osobom z Ukrainy.

To byłoby na tyle w kwestii wiarygodności informacji podawanych przez ministra Wiktora Jewtuchowa.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close